29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska i Unia po Brexicie

Ocena: 0
1492

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE zmienia wewnętrzną równowagę polityczną w Unii w wielu sprawach.  - mówi Konrad Szymański minister ds. europejskich w rozmowie z Ireną Świerdzewską

PAP/EPA/Jason Alden / POOL

Rozpoczyna się okres przejściowy brexitu. Do jakich regulacji będzie dążyć Wielka Brytania, a do jakich UE? I co może być osią sporu?

Wraz z ratyfikacją umowy wyjścia obie strony zapewniły sobie przynajmniej jedenaście miesięcy na wynegocjowanie nowej umowy, która ma ograniczyć straty polityczne i gospodarcze, które – także obu stronom – może przynieść Brexit. Umowa powinna dotyczyć handlu, rybołówstwa, usług, ale także współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Najbardziej spornymi kwestiami będzie dostęp krajów UE do brytyjskich łowisk oraz – z drugiej strony – dostęp UK do europejskiego rynku usług finansowych.

 

Co się stanie, jeśli strony nie uzgodnią przyszłych relacji? Która będzie większą przegraną i w jakim zakresie?

W przypadku porażki negocjacji nowej umowy nasze relacje handlowe będą oparte o podstawowe reguły Światowej Organizacji Handlu (WTO). To oznacza poważne straty handlowe dla obu stron oraz utrudnienia w wymianie handlowej. Polityczne konsekwencje takiego fiaska zapewne utrudniłyby odbudowanie współpracy także w innych ważnych obszarach, jak bezpieczeństwo wewnętrzne. Byłby to więc scenariusz negatywny dla obu stron.

 

Co to oznacza dla Polski, dla której UK jest trzecim krajem pod względem wielkości eksportu?

Ambitna umowa handlowa może zminimalizować zaburzenia. Zabiegamy, by zabezpieczyć przede wszystkim interesy branży rolno-spożywczej, meblarskiej, produkcji części i akcesoriów, a także swobodny dostęp do rynku usług biznesowych, IT czy transportowych. Nasza wymiana handlowa z UK rośnie i ma bardzo korzystną strukturę. Nadwyżka handlowa w wymianie towarów i usług wynosi odpowiednio 35 mld i 6 mld złotych. Zrobimy wszystko, by to się nie zmieniło.

 

Wielka Brytania nie będzie już płacić składki członkowskiej w UE. Jak zmieni się unijny budżet?

W umowie wyjścia zabezpieczyliśmy uczciwe rozliczenie całej aktualnej perspektywy budżetowej UE, która będzie rozliczana do roku 2023. Tu mamy spokój. Wielka Brytania nie będzie jednak płaciła do nowego budżetu, co oznacza straty rzędu 80 mld euro. To się przełoży na płatności we wszystkich krajach UE, w tym w Polsce. Jest to obiektywna konsekwencja brexitu, z którą wszyscy musimy się pogodzić.

 

Jak może zmienić się układ sił w partiach politycznych wspólnoty?

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE zmienia wewnętrzną równowagę polityczną w Unii w wielu sprawach. Jest to zmiana negatywna dla przyszłości wspólnego rynku, relacji transatlantyckich czy polityki zagranicznej, w tym polityki wobec Rosji.

 

Czy zmieni się sytuacja Polaków pracujących na Wyspach?

Prawa Polaków na Wyspach są w pełni chronione przez umowę wyjścia, prawem międzynarodowym. Na zawsze. Dotyczy to wszystkich Polaków, którzy nabyli dotychczasowe prawa, pracując na Wyspach przed upływem okresu przejściowego. Dotyczy to nie tylko prawa pobytu, ale także prawa do pracy, opieki zdrowotnej, społecznej, świadczeń rodzinnych czy poszukiwania pracy. Nawet jeśli nie minęło wynikające z prawa UE pięć lat, będą mogli je nabyć w przyszłości. Dotyczy to małżonków, a także dzieci, w tym tych, które dopiero się narodzą.

Inna będzie sytuacja tych Polaków, którzy zdecydują się na wyjazd po 2020 r. Swoboda podróżowania nie powinna ulec zmianie, ale polityka migracyjna, w tym otwartość rynku pracy, będzie zależała w zasadzie tylko od decyzji brytyjskiego rządu i parlamentu. Wielka Brytania będzie po prostu krajem trzecim dla UE.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter