Sekretarz Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami abp Paul Richard Gallagher zaapelował do państw europejskich o większe zaangażowanie na rzecz jedności naszego kontynentu.
W tej sprawie należy uwzględnić różne aspekty, jak polityka, etyka czy gospodarka
– powiedział 7 stycznia w Strasburgu papieski „minister spraw zagranicznych”
Jednocześnie podkreślił potrzebę rzeczowego podejścia do zagadnienia migracji i uchodźców, dodając, że wyzwań tych nie da się rozwiązać wyłącznie układami czy przepisami prawnymi. Potrzeba tu raczej zasadniczej zmiany w sposobie myślenia, aby przezwyciężyć uprzedzenia i nazwać problemy po imieniu. Sekrtetarz ostrzegał, iż w przeciwnym przypadku istnieje „bardzo konkretne niebezpieczeństwo”, że migracja wymknie się z ram prawnych, co z kolei będzie sprzyjać handlowi ludźmi i wykorzystywaniu uchodźców przez bandy przestępcze.
Dyplomata papieski brał udział 7 stycznia w konferencji „Wspólnie budować Europę: 50 lat obecności Stolicy Apostolskiej w Radzie Europy”. Radę Europy utworzyło w 1949 r. 10 państw zachodniej części naszego kontynentu w celu „zachowania wspólnego dziedzictwa europejskiego” oraz przywrócenia pokoju, demokracji i stabilizacji w tej części świata po II wojnie światowej. Obecnie do Rady Europy, mającej siedzibę w Strasburgu, należy 47 państw. Stolica Apostolska ma w niej status obserwatora.