16 stycznia
środa
Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie kalkuluję w sprawach moralnych

Ocena: 0
782

– Zawsze trzeba działać zgodnie z wyznawanymi wartościami, z tym, co podpowiada sumienie – mówi Piotr Uściński.

fot. arch. Piotra Uścińskiego

Z Piotrem Uścińskim, posłem PiS, rozmawia Irena Świerdzewska

Podpisał się Pan pod wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją aborcji eugenicznej. Ostatnio również pod apelem o przyśpieszenie decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Co Panem kierowało?

To moja konsekwentna postawa w odniesieniu do ochrony życia poczętego. Najlepiej, gdyby w tej sprawie wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny. Nie mam wątpliwości, że obecne zapisy ustawy antyaborcyjnej powinny być uznane za niekonstytucyjne.

Pamiętam wyrok Trybunału sprzed ponad 20 lat, w którym stwierdzono niekonstytucyjność aborcji ze względów społecznych. Tamten wyrok został uzasadniony poszanowaniem prawa człowieka do życia, które to prawo nie może być ograniczane właśnie przez aborcję. Wtedy TK nie badał aborcji eugenicznej. A orzeczenie w sprawie aborcji eugenicznej może być uzasadnione w ten sam sposób. Udało się zebrać odpowiednią liczbę podpisów posłów, żeby taki wniosek złożyć do TK, i chcemy, żeby rozstrzygnięcie nastąpiło jeszcze w tej kadencji parlamentu.

Znalazł się Pan jednak w mniejszości nawet we własnej partii, bo posłowie, którzy podpisali się pod obydwoma wnioskami, nie stanowią nawet połowy w klubie PiS.

Jako poseł, ale także wcześniej, pracując w samorządzie, zawsze angażowałem się w obronę życia dzieci nienarodzonych. Startując w wyborach parlamentarnych, deklarowałem swoje poglądy i oczekiwania i mam nadzieję, że cel, jakim jest zwiększenie ochrony życia dzieci nienarodzonych, uda się osiągnąć, czy to w parlamencie, czy przez decyzję Trybunału. Zdecydowana większość posłów PiS przejawia, w moim przekonaniu, podobną postawę; widać ją było przy głosowaniu w sprawie aborcji eugenicznej w pierwszym czytaniu w sejmie. Ustawę wtedy poparł prawie cały klub PiS. Podpisów pod wnioskiem od TK było jedynie ponad sto, bo to w zupełności wystarczyło. Gdyby trzeba było taki wniosek przegłosować, to jestem przekonany, że zagłosowałoby za nim większość parlamentu.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 2 (691), 13 stycznia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 27 stycznia 2019 r.

 

Piotr Uściński (1977) – mgr. inż. Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, absolwent studiów podyplomowych z zarządzania na SGH, studiów podyplomowych z psychologii biznesu na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Zawodowo zajmował się m.in. zarządzaniem spółkami prawa handlowego, pracował w sektorze IT. Poseł na Sejm RP od 2015 r., członek klubu poselskiego PiS, wcześniej przez 17 lat samorządowiec: 2014-2015 radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, 2010-2014 starosta wołomiński, 2006-2010 radny Rady Powiatu Wołomińskiego, 1998-2006 radny Miasta Ząbki. Żonaty, ojciec dwójki dzieci.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -