19 sierpnia
poniedziałek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jedność Grupy Wyszehradzkiej zagrożona? To przez Macrona

Ocena: 0
1033

Prezydent Francji Emmanuel Macron usiłuje rozbić jedność państw Grupy Wyszehradzkiej, przekonując do swoich globalistycznych celów Czechów i Słowaków – pisze w prorządowym dzienniku węgierskim „Magyar Idoek” politolog Tamas Fricz.

fot. Wilfredo R. Rodriguez H., CC0

„Po pierwsze, Macron ewidentnie dąży do rozbicia jedności państw V4, czego zasadniczym celem może być izolacja Węgier (i jednocześnie Polski) – gdyż, jak wiemy, szef rządu francuskiego nie zgadza się z żadną wartością wyznawaną przez pełnoprawny rząd naszej ojczyzny” – pisze Fricz w tekście pt. "Macron przeciwko krajom wyszehradzkim".

Autor przytacza przy tym dwie wypowiedzi Macrona: z kwietnia, gdy powiedział francuskiej telewizji BFM: „Nie podzielam żadnej z reprezentowanych przez niego (tj. premiera Węgier Viktora Orbana) wartości”, oraz sprzed ostatniego szczytu UE w Brukseli, przed którym spotkał się z przywódcami V4: ”W tych nieprostych czasach wręcz odwrotnie do logiki bloków powinniśmy odzyskać zgodne oblicze i skutecznie działać, respektując nasze wartości i wspólną historię”.

Fricz wskazuje też, że Macron nie przypadkiem podczas tego ostatniego spotkania przywołał trójkąt sławkowski (S3: Austria, Czechy, Słowacja). „Francuzi od początku współpracują z S3, które wielu uważa za alternatywę V4” – pisze Fricz.

„Dla Francji odgrzanie S3 może być nowym narzędziem, mającym doprowadzić do rozbicia coraz ściślejszej współpracy krajów wyszehradzkich i rozdrobnienia jej zgodnie z własną wizją, odesłania Węgier i Polski na parking oraz wciągnięcia Czech i Słowacji w europejski proces integracyjny, czytaj: tworzenia odgórnie kierowanej federacji o charakterze imperium” – czytamy.

Według Fricza słowa Macrona o konieczności odzyskania zgodnego oblicza oznaczają nic innego jak wyartykułowanie jego celu, by korzystając z osłabienia kanclerz Niemiec Angeli Merkel i Niemiec, powstała nowa, odgórnie kierowana unia pod przywództwem Francji.

„Dążenia Macrona są jednoznaczne: uważa, że Węgier i rządu Orbana nie da się wziąć w karby i nie są one skłonne do ustępstw np. w kwestii uchodźców, dlatego możliwym rozwiązaniem byłoby spróbowanie przekonania bardziej elastycznych Czechów i Słowaków do własnych imperialnych i globalistycznych celów, do swego wielkiego marzenia Stanów Zjednoczonych Europy” – pisze Fricz.

Kończy swój tekst ostrzeżeniem: „Reasumując: z Macronem musimy bardzo uważać; dlatego też spotkanie Merkel-Orbana (w czwartek w Berlinie – red.) miało ogromne znaczenie”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

"... przyjdź i chodź za Mną!"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 2,11-19, Ps 106 (105),34-...44, Mt 19,16-22
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -