20 czerwca
środa
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Genderowa licytacja

Ocena: 0
809

W Portugalii i Hiszpanii, jedynych krajach Unii Europejskiej rządzonych obecnie przez socjalistów, rośnie presja na politykę gender. Próbom legalizacji zabiegów zmiany płci dla nastolatków towarzyszy licytacja w sprawie wysokości kar za dyskryminację mniejszości seksualnych.

fot. Marcin Zatyka/Idziemy

Przypadek mieszkającego w Portugalii Brytyjczyka Jamesa Cohena jest dowodem, że pochopne decyzje mogą się źle skończyć. Pochodzący z Leeds ojciec dwóch dziewczynek krótko po zmianie płci w 2017 r. zrozumiał, że popełnił błąd. Po kilku miesiącach od zabiegów chirurgicznych 36-letni mężczyzna stwierdził, że przejawiane od dzieciństwa ciągoty do zakładania dziewczęcych ubrań nie były wystarczającą przesłanką do zmiany płci. Zadeklarował też, że zaangażuje się w misję „przestrzegania innych przed problemami związanymi z tożsamością płciową”. Wyznanie Cohena zbiegło się z pracami portugalskiego parlamentu nad ustawą pozwalającą nieletnim na zmianę płci.

 

Lewica na „tak”

Tegoroczna wiosna przeszła do historii Portugalii jako okres prób wprowadzenia do ustawodawstwa rewolucyjnych zmian dotyczących kwestii moralnych. Parlament, tzw. Zgromadzenie Republiki, 29 maja odrzucił w głosowaniu cztery projekty ustaw wprowadzających eutanazję. Największe szanse na zatwierdzenie miała propozycja socjalistów (PS). Zadecydowało zaledwie kilka głosów centroprawicowych socjaldemokratów (PSD), w szeregach, których nie udało się zachować jedności. Część deputowanych opowiedziała się publicznie za tzw. śmiercią wspomaganą.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 24 (662), 17 czerwca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 27 czerwca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły