26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Radio to ludzie

Ocena: 0
1433

 


OD KUCHNI

Ks. dyrektor podkreśla, że w radiu ważne jest tempo pracy. Serwis informacyjny trwa najczęściej od 4 do 6 minut, a jego przygotowanie wydawcy zajmuje od kilkudziesięciu minut nawet do godziny. – Audycje Radia Warszawa są w podcastach, czyli są dostępne nie tylko na antenie radiowej, ale także na portalu internetowym rozgłośni. To jest drugie życie audycji, ponieważ ludzie nie mają obecnie czasu, żeby ciągle być przy radioodbiorniku. Stąd też ważne, aby audycje były ogólnodostępne. Większość słuchaczy odbiera nasze radio przy pomocy radioodbiorników, a nie poprzez stronę internetową. Dziennie Radia Warszawa słucha około 30 tysięcy ludzi, a tygodniowo około dwustu tysięcy. Nasi słuchacze to w większości osoby w wieku od 30 do 65 lat – relacjonuje ks. Wedziuk.

 


ROLA RADIA KATOLICKIEGO

Rozgłośnie katolickie mają misję ewangelizacyjną i formacyjną. Pełnią także rolę stacji lokalnych, które informują o życiu danej społeczności.

– Ludzie chcą wiedzieć, co dzieje się w ich gminie, mieście, powiecie, a niekoniecznie w całej Polsce, ponieważ takie informacje uzyskają w mediach ogólnopolskich. Święty Maksymilian Maria Kolbe powiedział, że możemy budować wielkie kościoły, ale jeśli nie będziemy mieli mediów katolickich to te kościoły pozostaną puste. Mój mistrz radiowy Pan Krzysztof Górski, wieloletni dziennikarz oraz dyrektor Biura Programowego i Czwartego Programu Polskiego Radia, powiedział, że „jako radiowcy jesteśmy sługami słuchaczy”. Mamy odpowiadać na ich potrzeby, ponieważ nie robimy radia dla siebie. Osobiście lubię w mediach czytać i słuchać o tematach społecznych, szczególnie pasjonują mnie reportaże oraz publicystyka z życia Kościoła, ale także tematyka historyczna i gospodarcza – opisuje ks. Mariusz Wedziuk.

Zdaniem księdza dyrektora wiele czynników wyróżnia Radio Warszawa wśród innych stacji m.in. muzyka chrześcijańska polska i zagraniczna. – Ludzie znajdują u nas, to czego nie usłyszą w innych rozgłośniach, czyli Dobrą Nowinę, naukę Ewangelii, audycje formacyjne, katechizmowe. Hasło przewodnie naszej rozgłośni to „Dobre Słowo na Fali” – odpowiada.

 


START W MIEDZESZYNIE

Radio powstało 1 października 1991 roku w Miedzeszynie, zostało założone przez ks. proboszcza Tadeusza Łakomca. Początkowo była to mała rozgłośnia parafialna. Wokół księdza zebrało się grono pasjonatów, którzy robili program pro bono. Wówczas rozgłośnia nazywała się Katolickie Radio Warszawa i w warszawskim Wawrze pozostało do 1996 roku. Wraz ze zmianą siedziby nowym dyrektorem został ks. Maciej Chibowski. Po nim funkcję od października 2008 roku objął ks. Piotr Bury. Kolejna zmiana nastąpiła w marcu 2009 roku, kiedy to dyrektorem naczelnym stacji mianowano ks. Grzegorza Walkiewicza. Od 1 kwietnia 2019 roku dyrektorem redaktorem naczelnym jest ks. Mariusz Wedziuk, który przez 10 lat był w radiu dyrektorem programowym.

Radio, z upływem lat, zmieniało swoje nazwy na Radio Praga, Radio Warszawa-Praga. Obecną nazwę, Radio Warszawa, nosi od 6 grudnia 2006 roku. W tym czasie siedziba radia została przeniesiona na ulicę Floriańską 3, nieopodal katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, gdzie mieści się obecnie. Radio jest jedną z najstarszych rozgłośni prywatnych i katolickich w Polsce. Zaczęło nadawać na dwa miesiące przed Radiem Maryja.

Anna Niebielska wyjaśnia, że ramówka stacji składa się z kilku bloków. – Zaczynamy pracę przed godziną szóstą, a ostatnia zmiana kończy pracę po dwudziestej trzeciej. Dziennikarze nie mają nocnego dyżuru. W nocy jest odtwarzana z tzw. „automatu” muzyka i audycje powtórzeniowe. Nadajemy na terenie Mazowsza nawet do 80-90 km za Warszawą. Audycje mogą być odsłuchiwane na całym świecie ze strony internetowej i wiemy, że mają swoich odbiorców nawet w Meksyku, Stanach Zjednoczonych, w Nowej Zelandii, Ameryce Południowej. Mamy sygnały, że słuchają nas aż na Syberii – opisuje.

Anna Musiałowicz podkreśla: – Chociaż jesteśmy radiem lokalnym, to nie oznacza, że poziom programów jest niski. Bardzo starannie dobieramy gości do audycji, nie możemy sobie pozwolić na rekomendowanie osób lub wartości, które rozmijałyby się z oczekiwaniami słuchaczy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter