31 maja
niedziela
Anieli, Petroneli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Latynoskie media o wizycie papieża w Chile i Peru

Ocena: 0
2639

Media Ameryki Łacińskiej wiele miejsca poświęcają rozpoczynającej się dzisiaj wizycie apostolskiej papieża w Chile i Peru.

fot. PAP/EPA/ALESSANDRO BIANCHI / POOL

Dziennikarze koncentrują się szczególnie na konflikcie z ludem Mapuche i skandalami nadużyć seksualnych w Chile ale także na trosce papieża o ochronę środowiska naturalnego oraz konflikt Chile z Boliwią o dostęp do morza.

Zbliżony do kręgów rządowych boliwijski dziennik "El Dia" spekuluje, czy Franciszek wykorzysta wizytę w Chile, aby oba kraje nakłonić do bezpośrednich rozmów w konflikcie o odzyskanie przez Boliwię dostępu do morza.

Po upływie 132 lat od zakończenia wojny chilijsko-boliwijskiej, znanej powszechnie jako konflikt o Pacyfik, albo "wojną o saletrę" (1879-1884), prezydent Evo Morales domaga się rewizji granic obu państw, co pozwoliłoby na odzyskanie przez jego kraj dostępu do Oceanu Spokojnego. Niestety, wszystkie ugrupowania polityczne w Chile nie są w żadnym wypadku gotowe do ich podjęcia.

W Argentynie, ojczyźnie papieża, dziennik "Clarin" jest zaniepokojony niedawnymi atakami na katolickie kościoły w Chile. "Jak dotychczas podczas żadnej z podróży papieża po Ameryce Łacińskiej nie dochodziło do tak gwałtownych incydentów jak teraz w Chile" - czytamy w gazecie, która odnosi się do obrzucania w ostatnich dniach świątyń torbami z farbą.

Z kolei stacja telewizyjna CNN Chile szeroko donosi o przypadkach wykorzystywania seksualnego przez duchownych w chilijskim Kościele. Dyrektor komitetu organizacyjnego papieskiej wizyty o. Osvaldo De Castro uważa, że papież wypowie się na ten temat. "Nie da się nie odnieść do problemem nadużyć" - powiedział o. De Castro w wywiadzie.

Wszystkie główne gazety w Chile w swoje weekendowe i dzisiejsze wydania poświęciły papieskiej wizycie. Gazeta "La Tercera" przeprowadziła wywiad z kard. Ricardo Ezzatim, metropolitą Santiago de Chile, który powiedział m. in.: "Papież spotka Kościół w kryzysie, ale kryzysie, który jest błogosławieństwem". Kościół katolicki w Chile doświadcza, podobnie jak w wielu innych krajach, spadku liczby wierzących. Coraz więcej osób uważa się za agnostyków.

W Peru, drugim etapie podróży papieża na kontynent latynoski, gazeta "La Republica" oczekuje na oświadczenie Franciszka w sprawie walki z ubóstwem. "Peru udało się uwolnić od spirali ubóstwa. Polityka makroekonomiczna zapewniła zrównoważoną politykę społeczną i zaufanie inwestorów" - przypomina peruwiański dziennik.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 31 maja

Niedziela, IX Tydzień zwykły, Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
WEŹMIJCIE DUCHA ŚWIĘTEGO!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 2,1-11; Ps 104,1ab.24ac.29b-31.34; 1Kor 12,3b-7.12-13; J 20,19-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter