8 marca
poniedziałek
Beaty, Wincentego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieci Covidu

Ocena: 0
322

Lockdown spowodowany koronawirusem powoduje liczne szkody społeczne. Jedną z nich jest pandemia gier wideo. Dzieci i młodzież są coraz bardziej uzależnione od korzystania ze smartfonów, tabletów, telewizji i konsol.

fot. www.pixabay.com

Według badań przeprowadzonych we Włoszech przez Osservatorio Nazionale Adolescenza Onlus nawet 11 proc. nastolatków spędza codziennie na graniu od 3 do 6 godzin. Wśród młodszych dzieci jest jeszcze gorzej, w grupie wiekowej od 11-13 lat aż 15 proc. gra nawet 6 godzin dziennie, a 4 proc. aż 7 godzin. Zdaniem specjalistów uzależnienie pojawia się wówczas, gdy granie prowadzi do problemów w życiu osobistym, zawodowym i społecznym, a wśród dzieci także do problemów w nauce. Skutki mogą być także fizyczne, od zaburzeń snu po problemy z jedzeniem.

Jeśli dziecko się izoluje, nie ma kontaktu ani z rodzicami, ani z rówieśnikami, nie mówi i nie komunikuje tego, co myśli, woli pozostać zamknięte w swoim pokoju i bawić się cały dzień, czas się martwić
 

- uważa Daniele Onori z Centrum Studiów Livatino.

Badanie przeprowadzone przez Amerykańską Akademię Pediatrii zaleca, aby dzieci poniżej 18 miesiąca życia były trzymane całkowicie z dala od ekranów, a następnie spędzały przed nim maksymalnie jedną godzinę dziennie aż do piątego roku życia.

Nie ma sugerowanej liczby godzin dla dzieci po 6 roku życia: 60 minut, być może podzielone na dwa bloki po 30 - uważa się to za rozsądny limit. Warto też pamiętać, że wykorzystanie gier wideo jako pasywnych opiekunów jest bardzo złym pomysłem

- tłumaczy badacz.

Jego zdaniem warto także kontrolować, w jakie gry grają nasze dzieci. Muszą one być dobrane do ich wieku i potrzeb.

W Europie funkcjonuje Pan European Game Information (PEGI), czyli system klasyfikacji gier. Dzięki niemu na opakowaniach można znaleźć odpowiednie symbole, które mówią dla jakiego grupy wiekowej przeznaczona jest gra i ostrzegają o niebezpiecznej zawartości

- informuje Daniele Onori.

Dobrym sposobem poradzenia sobie z „nałogiem technologicznym” u osób dorosłych jest monitorowanie czasu spędzanego przed smartfonem i innymi urządzeniami elektronicznymi. Mając wyobrażenie ile czasu trwonimy bezproduktywnie, możemy doprowadzić do refleksji i zmiany przyzwyczajeń. „W domu rodzinnym natomiast można wprowadzić strefy off-line, np. żadnego tabletu przy stole, zadania domowe odrabiamy bez Facebooka, a do łóżka nie zabieramy tabletu. Takie działania są skuteczne, gdy nikt w rodzinie nie łamie przyjętych zasad” - wyjaśnia specjalista.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 marca

Niedziela, III Tydzień Wielkiego Postu
«Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 2, 13-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ W poszukiwaniu strategii (komentarz tygodnika Idziemy)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Kawęczyńska 53, DW-P)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter