19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dwa ordery dla KAI

Ocena: 0
196

Watykański Order św. Grzegorza Wielkiego i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i działalności społecznej” otrzymał Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej, z okazji ćwierćwiecza tej instytucji.

fot. BP KEP

Długie i gromkie brawa współpracowników i przyjaciół KAI zebranych na jubileuszowej Mszy Świętej i uroczystej gali nie zostawiały wątpliwości, że odznaczenia trafiły do właściwej osoby.

– Przyjmuję je jako wyraz docenienia pracy całego zespołu Katolickiej Agencji Informacyjnej, który od 25 lat odgrywa rolę pomostu pomiędzy Kościołem a światem mediów – powiedział red. Przeciszewski.

– W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę podziękować wszystkim pracownikom KAI za to, że starają się uwrażliwiać ludzi na zagrożenia dla pokoju, których źródło tkwi w samym człowieku i w strukturach społecznych – mówił abp Stanisław Gądecki podczas koncelebrowanej z udziałem wielu biskupów i licznych księży współpracowników Mszy Świętej w Sanktuarium św. Faustyny w Warszawie 4 grudnia. – Przez ćwierć wieku agencja wpisała się na trwałe w polski pejzaż kościelny, uzyskała też wysoką pozycję na rynku medialnym. Wśród odbiorców KAI są media zarówno katolickie, jak i świeckie – podkreślił.

Wcześniej z okazji jubileuszu odbyła się debata „Kościół w Polsce: satysfakcje, nadzieje, obawy”. W dyskusji prowadzonej przez Tomasza Królaka (KAI) udział wzięli: abp Henryk Hoser SAC, Marcin Przeciszewski, Joanna Krupska, Krzysztof Zanussi, ks. Wojciech Sadłoń SAC i o. Maciej Zięba OP.

W uroczystej gali wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, który wręczył Medal Pontyfikatu, bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, delegacja Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego z listem od abp. Swiatosława Szewczuka, delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce, minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, senatorowie, posłowie oraz przedstawiciele instytucji kultury i mediów. Galę uświetnił entuzjastycznie przyjęty występ Karoliny Cichej z zespołem – ekumeniczny przegląd artystycznie zaaranżowanych pieśni świątyń Podlasia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

"Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują"

Dziś w Kościele: wtorek, XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni lub wspomnienie dowolne św. Elżbiety z Schönau, dziewicy, zakonnicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 8,1-9; Ps 146 (145),1b-2. 5-6b.6c-7.8-9a; Mt 5,43-48.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)