18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przyjaciołom z KAI

Ocena: 0
184

Dwadzieścia pięć lat ciężkiej pracy na okrągło, także w niedziele i święta, tysiące depesz i reportaży, wywiadów i analiz, bez których dziennikarze mediów nie tylko katolickich mieliby znacznie trudniejszą sytuację, o ile w ogóle daliby radę nadążać za niezliczoną liczbą wydarzeń w świecie Kościołów, religii i kultur.

fot. BP KEP

Dość powiedzieć, że w elektronicznym archiwum KAI znajduje się 316 tys. tekstów! Katolicka Agencja Informacyjna – powołana w odpowiedzi na potrzeby mediów katolickich, przy aktywnym wsparciu nieżyjących już biskupów Jana Chrapka i Józefa Życińskiego – świętuje ćwierćwiecze istnienia. Od początku jej prezesem i redaktorem naczelnym jest Marcin Przeciszewski, który stał też na czele prowadzonych przez KAI biur prasowych wszystkich papieskich pielgrzymek tego dwudziestopięciolecia, nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie.

Zespół KAI, choć niezbyt liczny, daje radę: wydał niezbędne dziś w naszej dziennikarskiej pracy informatory i leksykony, m.in. „Kto jest kim w Kościele” czy „Leksykon zakonów w Polsce”. Organizował wielkie debaty, w czasie których z udziałem wybitnych ekspertów dyskutowano o zadaniach Kościoła wobec polskiej akcesji do Unii Europejskiej i szerzej o roli chrześcijan w UE, ale też na wiele innych. Debaty KAI dotykały najważniejszych problemów, jakie w danym momencie domagały się rozmowy. Od 2004 r. KAI współtworzy Zjazd Gnieźnieński, ważne forum dyskusji ludzi wiary z Polski i zagranicy.

KAI pokazał, poprzez trwający wiele lat konkurs „Proboszcz Roku”, dziesiątki nietuzinkowych kapłanów oddanych Panu Jezusowi i swoim parafianom, z którymi zmieniali świat na lepszy, zakładali szkoły i przedszkola, wydawali gazety, organizowali pomoc i zbierali krew. Konkurs promował dobro wspólne na wielką skalę i był rewelacją w mediach, nie tylko katolickich.

KAI prowadzi nie tylko profesjonalne serwisy dla mediów, ale też popularny portal informacyjny eKai.pl, gdzie każdy poszukujący wiedzy z życia Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych w RP znajdzie rzetelny przekaz. Od 25 lat redagowane przez KAI kolorowe „Życie Kościoła” wypełnia gabloty i tablice w parafiach, szkołach i innych placówkach.

Ciągle w ruchu, ciągle w pracy, z mikrofonem i komputerem – nasi koleżanki i koledzy z KAI są wszędzie. Ad multos annos!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

"Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują"

Dziś w Kościele: wtorek, XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni lub wspomnienie dowolne św. Elżbiety z Schönau, dziewicy, zakonnicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 8,1-9; Ps 146 (145),1b-2. 5-6b.6c-7.8-9a; Mt 5,43-48.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)