2 października
piątek
Teofila, Dionizego, Slawomira
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Arogancja, ignorancja, wstyd

Ocena: 3.23333
2772

Cmentarze pełne są ludzi, którzy za życia nie zdążyli się opamiętać.

fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

Najpierw pierwszy człon mojego tytułu: na przedwyborczej konferencji prasowej członkowie Państwowej Komisji Wyborczej zostali przez dziennikarkę zapytani o ocenę możliwości naruszenia ciszy wyborczej w polskich kościołach, gdzie będzie śpiewany psalm ze słowami: „Pan miłuje prawo i sprawiedliwość”. Takie pytanie to stary numer dziennikarzy udających dociekliwych, bo nie po raz pierwszy ten akurat Psalm 33 przypada w dzień wyborów, takich czy innych. Nie mam żadnych wątpliwości, że dziennikarka świetnie wiedziała, iż jej pytanie jest tylko i wyłącznie prowokacją, bo nawet trudno mówić, że pozwoliło jej zaistnieć. Wiedziała zapewne, że psalmu nikt w kościele specjalnie nie wybiera i znajduje się on w zestawie czytań przypisanych do konkretnego dnia. Jeśli nie wiedziała, mogła się dowiedzieć – a zapewniam, że dziennikarzowi dowiedzieć się jest bardzo łatwo, niemal o wszystko, jeśli tylko naprawdę zechce. Mogła się więc dowiedzieć, że takie czytania są opracowane przez specjalistów Kościola powszechnego dużo wcześniej, że czytania na niedzielę 21 października można było przeczytać już kilka miesięcy temu i że tak jest w całym Kościele, na całym świecie. Tak jest zresztą w każdej religii; na przykład Tora na ten czas przewidywała czytanie o losie Sodomy i Gomory – i też odpowiednia parsza, czyli wyznaczony fragment, była czytana we wszystkich synagogach świata. Dziennikarka jednak wolała zrobić z siebie widowisko – to nic trudnego, jako dziennikarze mamy to w zestawie podręcznym – żeby tylko spróbować namieszać, ośmieszyć Kościół i zrobić wrażenie, że sugeruje, iż Kościół może naruszać ciszę wyborczą. Jeśli nawet nie uważała, że się na to nabierzemy, to i tak miała to w nosie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 43 (681), 28 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 18 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 października

Piątek, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych Aniołów Stróżów
«Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Wj 23,20-23; Ps 91,1-6.10-11; Mt 18,1-5.10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter