19 stycznia
wtorek
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziennikarze w więzieniach na świecie

Ocena: 0
463

Na świecie jest 250 dziennikarzy przetrzymywanych w więzieniach różnych krajach. Główną przyczyną jest krytyka polityczna rządów i partii oraz publikacje na temat korupcji i naruszania praw człowieka. Informacje te przedstawił najnowszy raport Komitetu Ochrony Dziennikarzy. Ta liczba nie dotyczy osób przetrzymywanych przez grupy i organizacje nie związane z władzami.

Fot. pixabay.com/CCO

Komitet Ochrony Dziennikarzy z siedzibą w Nowym Jorku został założony w 1981 roku w celu obrony praw pracowników sektora komunikacji społecznej w różnych rodzajach mediów. Na liście krajów ograniczających wolność prasy czołowe miejsca zajmują: Chiny, Turcja, Arabia Saudyjska, Egipt, następnie Erytrea, Wietnam, Iran, Rosja i Kamerun. Większość dziennikarzy jest przetrzymywana w więzieniach swoich Państw. W tym gronie jest 20 kobiet. Połowa wszystkich dziennikarzy publikowała w internecie. Wśród przyczyn aresztowania ogromnie wzrosła liczba oskarżeń o propagowanie fałszywych informacji. Komitet Ochrony Dziennikarzy apeluje na coraz mocniejsze obostrzenia ze strony rządu w Pekinie, który nie toleruje krytyki partii komunistycznej, oraz wskazuje o zamknięciu ponad 100 agencji prasowych w Turcji pod zarzutem współpracy z grupami terrorystycznymi. Z tego powodu wielu dziennikarzy straciło prace, a duże grono musiało opuścić swoje państwo.

„Więzienie całych setek dziennikarzy, rok po roku, stanowi zagrożenie dla całego światowego systemu informacyjnego, od którego wszyscy zależymy. Rządy opresyjne używają tych brutalnych działań, aby pozbawić własne społeczeństwa oraz cały świat podstawowych informacji” – uważa Joel Simon, dyrektor wykonawczy Komitetu Ochrony Dziennikarzy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Syn Człowieczy jest Panem szabatu
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 6,10-20; Ps 111,1b-2.4-5.9.10c; Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter