7 maja
wtorek
Gizeli, Ludmily, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Archidiecezja poznańska z pierwszą w Polsce własną aplikacją mobilną

Ocena: 0
772

Współtwórca aplikacji Paweł Pomin poinformował w poniedziałek, że "Drogowskaz" zbiera w jednym miejscu wszelkie dane o lokalnym Kościele oraz jego inicjatywach. Trwają prace nad jej kolejnymi funkcjami.

Jesteśmy pierwszą archidiecezją, która coś takiego stworzyła, prace nad (aplikacją) trwają od maja. Od dwóch tygodni aplikacja jest do pobrania; mimo braku kampanii promocyjnej możemy się pochwalić przeszło tysiącem pobrań – to pokazuje, że taka rzecz jest potrzebna – powiedział.

Wyjaśnił, że twórcy aplikacji zebrali informacje o wszystkich kościołach archidiecezji. Dzięki niej użytkownik jest w stanie szybko namierzyć najbliższy kościół, w którym odprawiana będzie msza święta lub gdzie będzie mógł przystąpić do spowiedzi.

 W czasie rzeczywistym pokażą nam się kościoły, w których w najbliższym czasie odbywają się msze. Przechodząc dalej, przeniesiemy się do nawigacji, która pokieruje nas do świątyni. Oprócz tego mamy informacje, czy przy kościele jest parking, jak wygląda kwestia dostępności dla osób niepełnosprawnych. Analogicznie działa zakładka: spowiedź, choć tu nie ma funkcji informującej o kolejkach do konfesjonałów – powiedział Pomin.

Dzięki aplikacji można też uzyskać wszelkie informacje o świątyniach z terenu archidiecezji. Możemy sobie wyobrazić, że "Drogowskaz" będzie nową platformą kontaktu proboszcza z parafianami. Proboszcz będzie ich informował o ogłoszeniach duszpasterskich, czy rekolekcjach – wyjaśnił Pomin.

W najbliższym czasie aplikacja ma zostać poszerzona m.in. o informacje na temat działających w Kościele wspólnot, a także o informator o nabożeństwach w poszczególnych parafiach. Zostanie też uruchomiony dział poświęcony działalności Caritas. Wówczas, poprzez aplikację, będzie można poznać prowadzone przez Caritas przedsięwzięcia oraz wesprzeć wybrane dzieła.

  Będą tam też zaznaczone jednostki, w których Caritas pomaga osobom potrzebującym tj. chociażby jadłodajnie. Gdy spotkamy na ulicy osobę potrzebującą, będziemy mogli jej wskazać, gdzie otrzyma stosowną pomoc – podał Pomin.

Jego zdaniem, aplikacja mogłaby objąć w przyszłości diecezje całego kraju.

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przyznał, że przed twórcami aplikacji wciąż jeszcze jest dużo pracy. Trzeba jeszcze długo rozwijać tę aplikację, to są dopiero te pierwsze, podstawowe kroki. Tam ujęte są 593 kościoły i kaplice, ale trzeba jeszcze dużo miesięcy pracować nad tym, żeby to oddawało, choć minimalnie jakąś integralną część życia Kościoła – powiedział.

Zapytany o to, czy już zainstalował na swoim smartfonie nową aplikację odpowiedział: "Zainstalowałem i mi się zepsuł". (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 maja

Wtorek, VI Tydzień wielkanocny
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 16, 5-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter