21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co w kraju?

Ocena: 5
321

Najświeższe informacje z kraju – zapraszamy!

Fot. Pixabay - CC0

Pomoc dla katechetów. Katecheo.pl to dofinansowana z budżetu państwa platforma, która pomoże katechetom przygotować konspekt lekcji religii czy katechezy parafialnej. 

Zmarł teolog. „Bogu dziękuję za pracowite i pełne poświęcenia życie Ojca Profesora, a w sposób szczególny za jego zaangażowanie w ramach naszej Konferencji Episkopatu” – napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po śmierci o. Zbigniewa Marka SJ – profesora nauk teologicznych, wykładowcy Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wieloletniego konsultora Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Hospicjum szuka pediatry. W Kielcach Caritas tworzy pierwsze w regionie hospicjum stacjonarne dla dzieci przy Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty na Czarnowie. Pilnie potrzebny jest lekarz pediatra – jak tylko się placówka go zatrudni, ruszy z działalnością w ciągu kilku tygodni. 

Przywrócą wzrok. Już po raz szósty w ramach projektu „Oczy Afryki” Fundacji Redemptoris Missio grupa okulistów z Polski pojechała do Kamerunu, by przywracać wzrok najbiedniejszym mieszkańcom. Jeżdżą na zaproszenie polskiej misjonarki, jako wolontariusze, w ramach własnych urlopów. 

30 lat zaufania. Na Jasnej Górze odbyły się dni skupienia dla dyżurantów Telefonów Zaufania z całej Polski. Były czasem wymiany doświadczeń i dziękczynienia za 30 lat istnienia Jasnogórskiego Telefonu Zaufania. Odbywały się pod hasłem „Cokolwiek wam powie mój Syn”.

Rekolekcje uwielbieniowe. Strefa Chwały Festiwal to rekolekcje uwielbieniowe połączone z wakacyjnym wypoczynkiem. W tym roku odbywać się będą od 4 do 9 lipca w Starym Sączu na placu przy Ołtarzu Papieskim. Strefę odwiedza co roku co najmniej 700 uczestników, a z dnia otwartego, tzw. Rodzinnego Świętowania Niedzieli, korzysta dodatkowo 2000 osób. Zapisy: strefachwaly.pl.

Ukraińscy pacjenci. W 2022 i 2023 r. w szpitalach w Polsce leczyło się ponad 120 tys. ukraińskich pacjentów m.in. z chorobami nowotworowymi, zakaźnymi i chorobami układu oddechowego – poinformował PAP Narodowy Fundusz Zdrowia.

Walka o lektury. Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynęło 50 tys. uwag do proponowanej przez resort i jego ekspertów podstawy programowej dla języka polskiego – zwłaszcza nowej listy lektur – oraz historii – informuje Joanna Ćwiek-Świdecka. MEN będzie teraz je analizował. Barbara Nowacka, nazwana w tekście raz ministrą, a raz ministrem, zapowiedziała [w TVP Info], że w proponowanej liście lektur będą oczywiście zmiany.

Gra w „Pana Tadeusza”. Ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna Robak, mająca popularyzować „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w 190. rocznicę wydania tego poematu. Projekt będzie realizowany za pomocą gry planszowej i internetowej platformy wiedzy www.pantadeusz.promocjaksiazki.pl, aby zainteresować młodych ludzi naszą epopeją narodową i dostarczyć nauczycielom nowoczesnych narzędzi edukacyjnych. Kampania realizowana jest w ramach programu Promocji Czytelnictwa MKiDN i odbywa się we współpracy z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, pod patronatem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Co oglądamy. Liderem oglądalności wśród kanałów informacyjnych w styczniu br. było TVN24. Największymi wzrostami pochwalić się mogły prawicowe stacje Telewizja Republika i Telewizja wPolsce.pl. Z kolei najwięcej straciły TVP3 i TVP Info, które od końca grudnia ub.r. nadają w nowej odsłonie – wynika z raportu Wirtualnemedia.pl. Tymczasem Krzysztof Stanowski przyznał, że Kanał Zero zarobił w lutym więcej, niż zakładał biznesplan, i że miał oferty kupna kanału od „grubych ryb z rynku mediowego”.

Wyborcza bez korekty. Agora zwolniła cały, 180-osobowy dział korekty „Gazety Wyborczej” i gazety.pl. Odtąd poprawnością językową mają zajmować się redaktorzy „wspomagani rozwiązaniami technologicznymi”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na UW, dziennikarka, autorka książek o tematyce rodzinnej i historycznej


monika.odrobinska@idziemy.com.pl

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter