23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O lekcjach religii podczas obrad Rady Stałej KEP

Ocena: 4.8
358

Jednym z głównych tematów podjętych dziś podczas obrad Rady Stałej KEP na Jasnej Górze były lekcje religii w szkołach. W czasie spotkania przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawił aktualny stan prac Zespołu Roboczego ds. Kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole.

BP KEP

Relacjonując spotkanie Zespołu Roboczego ds. Kontaktów z Rządem RP z 24 kwietnia, bp Osial podkreślił wolę dialogu obydwu stron. – Są przestrzenie wspólne, a mianowicie proces wychowania integralnego człowieka. Lekcja religii ma wielki wpływ na wychowanie człowieka w przestrzeni wartości –  powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Zwrócił uwagę na wymiar kulturowy, społeczny i historyczny lekcji religii w szkole, „jest to przestrzeń, która pokazuje wielki potencjał tych lekcji w procesie całego wychowania człowieka”. 

Bp Osial odniósł się również się do projektowanych zmian w sposobie organizowania lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Ich celem ma być dostosowanie warunków i sposobu organizacji zajęć religii i etyki do możliwości organizacji pracy szkół i przedszkoli w zakresie racjonalnego dysponowania kadrą pedagogiczną i czasem na realizację tych zajęć. W rezultacie, jak zauważa bp Osial, klasy miałyby być łączone na poszczególnych etapach edukacyjnych i byłoby w nich do 30 osób w klasach od czwartej do ósmej, a 25 uczniów w klasach młodszych, od pierwszej do trzeciej.

– Uważamy, że jest bardzo niedobre dla prowadzących zajęcia, bo jak uczyć uczniów z różnych poziomów edukacyjnych, uczniów z różnych roczników, to jest wielka trudność, żeby zrealizować program. Ten temat jest dyskutowany i dialog w tej kwestii jest podjęty – zapowiada bp Osial.

Mówiąc o wyzwaniach współczesnego świata  i tworzeniu nowych wizji katechizowania, przypomniał o dwóch przestrzeniach: lekcjach religii w szkołach i przedszkolach oraz parafiach, gdzie ma miejsce katecheza inicjacyjna do sakramentów. – To właśnie jest druga przestrzeń do wykorzystania, bo parafia jest pierwszym miejscem formacji wiary. Szkoła to jest wiedza, aktywność, pilność – za to oceniamy, jest element formacyjny, ale wychowanie do wiary jest przy parafii – podkreślał przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Bp Osial mówił z nadzieją, że na drodze dialogu można wiele osiągnąć i trzeba się troszczyć by go nie zniszczyć. – Ufam, że głos Kościoła też będzie usłyszany - powiedział bp Osial.

Katechizację w szkołach prowadzą 24 Kościoły i związki wyznaniowe zarejestrowane w RP. Czynią to na mocy art. 53 ust. 4 Konstytucji RP oraz m.in. na podstawie ustaw o stosunku państwa do danego Kościoła. Zazwyczaj jest tam zapisane, że Kościół „ma prawo do prowadzenia katechezy i nauczania religii” (np. art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 4 lipca 1991 r. o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

Piątek, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter