6 grudnia
piątek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

15 lat z czytelnikami

Ocena: 3.3
1780

Mija 15 lat od ukazania się pierwszego numeru „Idziemy”. Pismo wyszło z drukarni w obchodzone po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego 7 września 2005 roku, pięć miesięcy po śmierci św. Jana Pawła II.

Inspiracją do działania zaledwie kilkuosobowej grupy dziennikarzy było ukazanie się zaledwie rok wcześniej książki Jana Pawła II „Wstańcie, chodźmy!”. W odpowiedzi na papieski apel dziennikarze przeprowadzili wywiady z 22 polskimi biskupami, których zapytali jak w swojej posłudze przyjmują wezwanie papieża „Wstańcie, chodźmy!”. Podczas promocji książki, wiele osób wyrażało opinię, że mogłaby powstać nowa inicjatywa pokazująca jak wierni żyją Ewangelią i nauczaniem Jana Pawła II na co dzień.

Stosowny klimat do realizacji pomysłu zaistniał po tym jak w 2004 ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej został abp Sławoj Leszek Głódź. To on, jeszcze w grudniu 2004 r., zdecydował o powstaniu Wydawnictwa Diecezji Warszawsko-Praskiej, a 1 września 2005 r. mianował ks. Henryka Zielińskiego redaktorem naczelnym nowego tygodnika, który otrzymał tytuł „Idziemy”. Bez odwagi, zdecydowania i wsparcia abp. Głodzia nowa inicjatywa medialna nie miałaby szans powodzenia. Na to wsparcie redakcja mogła liczyć także za rządów w diecezji abp. Henryka Hosera SAC i obecnego biskupa warszawsko-praskiego Romualda Kamińskiego.

 


POCZĄTKI

W numerze zerowym, który ukazał się w stutysięcznym nakładzie, ks. Henryk Zieliński pisał: „Tytuł naszego tygodnika „Idziemy” uważamy za odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II: »Wstańcie, chodźmy!«. Tak więc „Idziemy” podobnie jak po każdej Mszy Świętej „Idziemy w pokoju Chrystusa”. Autentyczne chrześcijaństwo nie kończy się przecież za progiem świątyni. Przesłanie Eucharystii realizuje się w codzienności”.

Pierwszy numer, który ukazał się na niedzielę 11 września, liczył 48 stron.

 


LUDZIE

W pierwszym zespole redakcyjnym znaleźli się: ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny, Wojciech Świątkiewicz i Barbara Sułek-Kowalska jako sekretarze redakcji, Irena Świerdzewska, Monika Odrobińska, Radosław Molenda, Alicja Wysocka i Mirosław Winiarczyk. Projekt graficzny pisma przygotowała Joanna Złonkiewicz, a za korektę odpowiadała Katarzyna Ziółkowska. Skład czasopisma wykonywała agencja KONTRA S.C.

W ciągu 15 lat istnienia z tygodnikiem współpracowało – bądź nadal współpracuje – około stu osób duchownych i świeckich. Wśród duchownych są m.in: o. prof. Jacek Salij OP – chluba polskiej teologii; ks. prof. Waldemar Chrostowski – bodajże najwybitniejszy polski biblista i jedyny Polak wśród laureatów Nagrody Ratzingera; ks. Dariusz Kowalczyk SJ – profesor i do niedawna dziekan Wydziału Teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie; ks. prof. Jan Sochoń – filozof, poeta i krytyk literacki, ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski – przełożony Opus Dei w Polsce; ks. dr Marek Drzewiecki – psycholog, wybitny rekolekcjonista i duszpasterz; ks. Marek Kruszewski – od pierwszego numeru prowadzi porady duszpasterskie oraz ks. prof. Jacek Grzybowski – filozof, wykładowca UKSW i duszpasterz akademicki. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu zmarłego 17 lipca 2020 r. kard. Zenona Grocholewskiego – długoletniego prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego, który wielokrotnie dzielił się na naszych łamach swoimi przemyśleniami, udzielał wywiadów, a w czasie pandemii jako pierwszy pośpieszył z pomocą materialną dla naszej redakcji.

Tygodnik może poszczycić się także znakomitymi autorami świeckimi. Z pismem współpracują: Jacek Karnowski, Krzysztof Ziemiec, Mariusz Jankowski, Piotr Kościński, Marcin Zatyka, Anna Meetschen, Barbara Stefańska, Anna Artymiak, Piotr Zaremba, Iwona Budziak, Grzegorz Łubczyk, Anna Jagodzińska, Ludmiła Plitta, Dorota Lekka, i wielu innych. Przez wiele lat – dokąd nie objęła kierowniczego stanowiska w Polsacie – swoje felietony w „Idziemy” zamieszczała Dorota Gawryluk. Od lat pisze u nas były marszałek Sejmu Marek Jurek, a także Kazimierz Dadak, profesor ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA. Od początku pisma tematy medyczne opracowują lekarze, głównie dr Izabela Pakulska i dr Grażyna Rybak oraz wielu innych. Porady językowe są w dobrych rękach dr. hab. Tomasza Korpysza. Porady prawne to od lat domena Edyty Pisarczyk-Kulon. Do eksperymentów kulinarnych zachęca Barbara Wiśniowska. Program telewizyjny opracowuje Marta Dybińska. Krzyżówki układa s. Honorata, duchaczka.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Piątek, I tydzień adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter