28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

15 lat z czytelnikami

Ocena: 3.3
1556

Mija 15 lat od ukazania się pierwszego numeru „Idziemy”. Pismo wyszło z drukarni w obchodzone po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego 7 września 2005 roku, pięć miesięcy po śmierci św. Jana Pawła II.

fot. archiwum "Idziemy"

Inspiracją do działania zaledwie kilkuosobowej grupy dziennikarzy było ukazanie się zaledwie rok wcześniej książki Jana Pawła II „Wstańcie, chodźmy!”. W odpowiedzi na papieski apel dziennikarze przeprowadzili wywiady z 22 polskimi biskupami, których zapytali jak w swojej posłudze przyjmują wezwanie papieża „Wstańcie, chodźmy!”. Podczas promocji książki, wiele osób wyrażało opinię, że mogłaby powstać nowa inicjatywa pokazująca jak wierni żyją Ewangelią i nauczaniem Jana Pawła II na co dzień.

Stosowny klimat do realizacji pomysłu zaistniał po tym jak w 2004 ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej został abp Sławoj Leszek Głódź. To on, jeszcze w grudniu 2004 r., zdecydował o powstaniu Wydawnictwa Diecezji Warszawsko-Praskiej, a 1 września 2005 r. mianował ks. Henryka Zielińskiego redaktorem naczelnym nowego tygodnika, który otrzymał tytuł „Idziemy”. Bez odwagi, zdecydowania i wsparcia abp. Głodzia nowa inicjatywa medialna nie miałaby szans powodzenia. Na to wsparcie redakcja mogła liczyć także za rządów w diecezji abp. Henryka Hosera SAC i obecnego biskupa warszawsko-praskiego Romualda Kamińskiego.

 


POCZĄTKI

W numerze zerowym, który ukazał się w stutysięcznym nakładzie, ks. Henryk Zieliński pisał: „Tytuł naszego tygodnika „Idziemy” uważamy za odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II: »Wstańcie, chodźmy!«. Tak więc „Idziemy” podobnie jak po każdej Mszy Świętej „Idziemy w pokoju Chrystusa”. Autentyczne chrześcijaństwo nie kończy się przecież za progiem świątyni. Przesłanie Eucharystii realizuje się w codzienności”.

Pierwszy numer, który ukazał się na niedzielę 11 września, liczył 48 stron.

 


LUDZIE

W pierwszym zespole redakcyjnym znaleźli się: ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny, Wojciech Świątkiewicz i Barbara Sułek-Kowalska jako sekretarze redakcji, Irena Świerdzewska, Monika Odrobińska, Radosław Molenda, Alicja Wysocka i Mirosław Winiarczyk. Projekt graficzny pisma przygotowała Joanna Złonkiewicz, a za korektę odpowiadała Katarzyna Ziółkowska. Skład czasopisma wykonywała agencja KONTRA S.C.

W ciągu 15 lat istnienia z tygodnikiem współpracowało – bądź nadal współpracuje – około stu osób duchownych i świeckich. Wśród duchownych są m.in: o. prof. Jacek Salij OP – chluba polskiej teologii; ks. prof. Waldemar Chrostowski – bodajże najwybitniejszy polski biblista i jedyny Polak wśród laureatów Nagrody Ratzingera; ks. Dariusz Kowalczyk SJ – profesor i do niedawna dziekan Wydziału Teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie; ks. prof. Jan Sochoń – filozof, poeta i krytyk literacki, ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski – przełożony Opus Dei w Polsce; ks. dr Marek Drzewiecki – psycholog, wybitny rekolekcjonista i duszpasterz; ks. Marek Kruszewski – od pierwszego numeru prowadzi porady duszpasterskie oraz ks. prof. Jacek Grzybowski – filozof, wykładowca UKSW i duszpasterz akademicki. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu zmarłego 17 lipca 2020 r. kard. Zenona Grocholewskiego – długoletniego prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego, który wielokrotnie dzielił się na naszych łamach swoimi przemyśleniami, udzielał wywiadów, a w czasie pandemii jako pierwszy pośpieszył z pomocą materialną dla naszej redakcji.

Tygodnik może poszczycić się także znakomitymi autorami świeckimi. Z pismem współpracują: Jacek Karnowski, Krzysztof Ziemiec, Mariusz Jankowski, Piotr Kościński, Marcin Zatyka, Anna Meetschen, Barbara Stefańska, Anna Artymiak, Piotr Zaremba, Iwona Budziak, Grzegorz Łubczyk, Anna Jagodzińska, Ludmiła Plitta, Dorota Lekka, i wielu innych. Przez wiele lat – dokąd nie objęła kierowniczego stanowiska w Polsacie – swoje felietony w „Idziemy” zamieszczała Dorota Gawryluk. Od lat pisze u nas były marszałek Sejmu Marek Jurek, a także Kazimierz Dadak, profesor ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA. Od początku pisma tematy medyczne opracowują lekarze, głównie dr Izabela Pakulska i dr Grażyna Rybak oraz wielu innych. Porady językowe są w dobrych rękach dr. hab. Tomasza Korpysza. Porady prawne to od lat domena Edyty Pisarczyk-Kulon. Do eksperymentów kulinarnych zachęca Barbara Wiśniowska. Program telewizyjny opracowuje Marta Dybińska. Krzyżówki układa s. Honorata, duchaczka.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter