3 marca
środa
Maryny, Kunegundy, Tycjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

15 lat z czytelnikami

Ocena: 3.3
638

 


UZNANIE KOŚCIOŁA I PAŃSTWA

Zaledwie osiem miesięcy od publikacji pierwszego numeru tygodnik został doceniony przez władze kościelne. Jego redaktor naczelny ks. Henryk Zieliński otrzymał z rąk kard. Józefa Glempa medal upamiętniający 25-lecie jego posługi prymasowskiej. Prymas powiedział wtedy, że „choć tygodnik „Idziemy” wychodzi co prawda po prawej stronie Wisły, ale metropolia warszawska docenia piękną służbę tego tygodnika dla obu warszawskich diecezji”.

W październiku 2008 r. kard. Kazimierz Nycz mianował asystenta kościelnego tygodnika „Idziemy” z ramienia archidiecezji warszawskiej – został nim ks. prałat Marian Raciński. W 2009 r. na XV Targach Wydawców Katolickich redakcja otrzymała Małego Feniksa „za wybitny wkład w popularyzowanie wartości chrześcijańskich i książki katolickiej”. 31 lipca 2013 r. ks. Zieliński, na wniosek ówczesnej radnej śp. Olgi Johann, otrzymał z rąk prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz nagrodę miasta stołecznego Warszawy „w uznaniu dla prowadzonego przezeń czasopisma wiele miejsca poświęcającego sprawom Ojczyzny, Kościoła i rodziny oraz kwestiom dotyczącym Warszawy”.

Na dziesięciolecie istnienia „Idziemy” specjalny list przysłał prezydent Andrzej Duda. W 2016 r. tygodnik „Idziemy” zdobył dwie najbardziej prestiżowe nagrody przyznawane przez środowiska katolickie w Polsce. Od Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana otrzymał 16 czerwca Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka. „Praca całego zespołu redakcyjnego pod kierownictwem ks. Henryka Zielińskiego potwierdza wartość Bożych dróg, zaprasza na nie i zachęca do trwania na nich” – mówił w laudacji bp Marek Solarczyk.

Kilka miesięcy później, 9 października 2016 r., podczas Dnia Papieskiego, tygodnik otrzymał „Totusa” za „tworzenie nowoczesnego tygodnika opinii, proponującego świat wartości głoszonych przez Jana Pawła II”.

Rok później, 11 listopada 2017 r., redaktor naczelny „Idziemy” otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi na rzecz budowania więzi społecznych i międzypokoleniowych w pracy dziennikarskiej i duszpasterskiej”.

Inni autorzy piszący w tygodniku „Idziemy” także byli wyróżniani. Prócz wspomnianej już Nagrody Ratzingera, nazywanej „Noblem z teologii” dla ks. prof. Waldemara Chrostowskiego w roku 2014, trzeba wspomnieć Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski nadany w 2017 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę o. prof. Jackowi Salijowi OP. Spośród świeckich dziennikarzy współpracujących z „Idziemy” bodajże najbardziej obsypany nagrodami jest Krzysztof Ziemiec. Otrzymał już między innymi Wiktora, Ślad i dwukrotnie Telekamery. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich kilkakrotnie wyróżniało dziennikarkę naszego tygodnika Irenę Świerdzewską za reportaże społeczne. Podobne wyróżnienie otrzymała także Monika Odrobińska.

 


NOWE PERSPEKTYWY

W środowisku tygodnika „Idziemy” w 2009 r. zrodziła się inicjatywa wyjazdów studyjnych księży. Była to odpowiedź na ogłoszony przez Benedykta XVI Rok Kapłański. Wyjazdy te pod szyldem tygodnika odbywały się regularnie do tego roku, kiedy zawieszono je z powodu pandemii.

Od redaktora naczelnego „Idziemy” wyszła również inicjatywa „Salonu Dziennikarskiego” – wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika „Idziemy” i portalu wpolityce.pl. Program ten w szczytowym momencie transmitowało 16 rozgłośni diecezjalnych i lokalnych. Od pięciu lat jest obecny również na antenie TVP.

Od 2013 r., na zaproszenie abp. Marka Jędraszewskiego, tygodnik „Idziemy” zaczął pojawiać się w parafiach archidiecezji łódzkiej. Wcześniej, prócz Warszawy, był dostępny w niektórych parafiach archidiecezji białostockiej, gdańskiej, krakowskiej i poznańskiej oraz w wybranych placówkach w diecezji ełckiej, tarnowskiej i radomskiej.

W sierpniu 2016 r. rozpoczęła się współpraca redakcji z diecezją włocławską. Z inicjatywy bp. Wiesława Meringa na łamach „Idziemy” ukazuje się co tydzień ośmiostronicowa wkładka „Ład Boży”. W 2020 r. za zgodą bp. Janusza Stepnowskiego rozpoczęła się współpraca także z diecezją łomżyńską, co zaowocowało ośmiostronicową wkładką „Głosu Katolickiego”.

Aktualnie tygodnik „Idziemy” rozprowadzany jest w łącznym nakładzie drukowanym i elektronicznym prawie 20 tys. egzemplarzy. Stał się jednym z trzech najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych czasopism dostępnych w sprzedaży kościelnej i publicznej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 marca

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono,
lecz aby służyć

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 6,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Jakuba Apostoła (ul. Grójecka 38, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter