22 czerwca
piątek
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Turniej Muzyków Prawdziwych w Filharmonii w Szczecinie

Ocena: 0
72

– Ponad 300 muzyków, wokalistów i tancerzy stanie w szranki podczas rozpoczynającego się w czwartek III Turnieju Muzyków Prawdziwych. Przez cztery dni Filharmonia w Szczecinie stanie się ludowa stolicą Polski – zapowiadają organizatorzy.

fot. pixabay.com

– Śpiew, muzyka i taniec związane z polską tradycją zagoszczą na szczecińskiej scenie – powiedział PAP rzecznik Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Jakub Gibowski.

– Usłyszymy muzykę folkową, czyli zespoły ubrane z stroje ludowe i wprost odwołujące się do tradycyjnych pieśni i melodii. Nie zabraknie też grup inspirujących się muzyką folklorystyczną, które zwracają się na przykład w stronę jazzu czy muzyki nowoczesnej – wyjaśnił.

W Turnieju Muzyków Prawdziwych udział weźmie przeszło 300 muzyków, wokalistów i tancerzy z całej Polski. Na scenie szczecińskiej filharmonii pojawią się zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.

Konkurs odbywa się w czterech kategoriach: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły instrumentalne oraz wokalno–instrumentalne, zespoły śpiewacze. Wykonawcy turnieju zaprezentują dwa utwory – jeden przygotowany wcześniej oraz drugi utwór, będący interpretacją wylosowanego przed występem wątku tematycznego.

Po raz pierwszy odbędzie się Turniej Tańca czyli konkurs w kategorii taneczno–muzycznej, w którym wezmą udział pary taneczne wraz z muzykami, którzy będą danej parze grać do tańca. Łączny skład zespołu nie może przekroczyć 6 osób. Każda para wykona 3 dowolnie wybrane tańce zgodne z dawnymi tradycjami.

W kategoriach muzycznych oceniać będzie jury w składzie: kierownik Pracowni Etnomuzykologii Instytutu Sztuki PAN Weronika Grozdew–Kołacińska, kulturoznawca prof. Bogdan Matławski oraz dziennikarz muzyczny Wojciech Ossowski. Turniej Tańca zaś oceniać będzie badacz tradycji Jacek Hałas, prof. nauk społecznych Dariusz Kubinowski i muzyk Remigiusz Mazur-Hanaj.

W piątek podczas koncertu inauguracyjnego na sali symfonicznej usłyszeć będzie można kompozycje Feliksa Nowowiejskiego, którego 140. urodziny obchodzone są w 2017r. Pieśni ludowe wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie w towarzystwie Zespołu Śpiewaczego Ani Brody.

W programie Turnieju Muzyków Prawdziwych znalazły się m.in. otwarte dla publiczności przesłuchania konkursowe, pokaz filmu „W drodze” o Kapeli Dobrzeliniacy z Żychlina, warsztaty dla dzieci i muzyków.

Koncert laureatów zaplanowano w niedzielę 3 września w sali symfonicznej filharmonii. Zwycięzcom turnieju towarzyszyć będzie orkiestra dęta pochodząca z północno–wschodniej Rumunii Fanfare Ciocarlia.

Turniej nawiązuje do ogólnopolskich turniejów instrumentalistów ludowych organizowanych w Gryfinie (Zachodniopomorskie) z inicjatywy animatora, cymbalisty Edwarda Mojsaka. Jego celem jest promocja polskiej i środkowo-europejskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły