24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Targi wielkich jubileuszy

Ocena: 5
1468

Są jednym z największych wydarzeń religijno-kulturalnych w Europie. Targi Wydawców Katolickich po ćwierć wieku znowu nas zaskoczyły.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

To już tradycja, że rozpoczynają się uroczyście na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie w Arkadach Kubickiego zadomowiły się – dzięki staraniom niestrudzonego ks. Romana Szpakowskiego SDB – przed dziewięciu laty. Nawet papież wie o warszawskiej imprezie i na rozpoczęcie tegorocznych, srebrnych Targów Wydawców Katolickich wystosował list odczytany przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatorego Pennacchia. Franciszek wyraził nadzieję, że Targi będą dla miłośników literatury szczególną okazją do refleksji nad kulturą chrześcijańską oraz świętem obfitującym w spotkania z ulubioną książką i jej autorami. Prezydent Andrzej Duda podkreślił w swoim liście, że Targi to ważne dla rynku polskiej książki wydarzenie, które gości coraz większą liczbę wydawców. „Dziękuję organizatorom Targów, którzy od ćwierć wieku tworzą miejsce spotkań wydawców dobrego słowa, wiele miejsca poświęcając wątkom patriotycznym, zagadnieniom historycznym i problemom współczesnego świata” – napisał prezydent.

– Świętujemy w tym roku 25-lecie Targów, ale także samego Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Zdecydowaliśmy, że chcemy by tegoroczne Targi były bliskie każdemu, po prostu „zwyczajne”. Chcieliśmy raczej akcentować, że jesteśmy dziełem Kościoła, i wskazywać inne ważne jubileusze przypadające w tym roku – mówi ks. Szpakowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Dlatego jako tematy przewodnie wskazano stulecie powstania Konferencji Episkopatu Polski, stulecie odnowienia stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską i stulecie ustanowienia Biskupstwa Polowego. – Chcieliśmy wskazać na trzy instytucje, które wrosły w historię Kościoła, promować w tym zakresie wydawnictwa opowiadające o ich działalności. Ukierunkowaliśmy się też na promocję dzieł św. Jana Pawła II – dodaje ks. Szpakowski – bo to przecież 40. rocznica pierwszej jego pielgrzymki do Polski. Są też inne jubileusze, jak 450-lecie Unii Lubelskiej i Rok Stanisława Moniuszki.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 15 (704), 14 kwietniaa 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 kwietnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

 
- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -