4 lipca
sobota
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Książki w potrzebie

Ocena: 0
499

Targi Wydawców Katolickich są zasadniczym momentem w ciągu roku dla wydawnictw, to czas największej promocji książki. - mówi ks. Roman Szpakowski SDB,
prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. arch. ks. R. Szpakowskiego

Ks. Roman Szpakowski SDB (1957) – należy do Towarzystwa Salezjańskiego, święcenia kapłańskie przyjął w 1984 roku w Lądzie nad Wartą, był sekretarzem Konferencji i Konsulty Salezjańskich Inspektorii (Prowincji) Polskich (1984 – 1990), dyrektorem Wydawnictwa Salezjańskiego (1987 – 2017). Inicjator i współzałożyciel Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, a od 2008 r. jego prezes. Odznaczony odznaką MKiDN „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, w 2013 r. przez Prezydenta RP „Złotym Medalem za długoletnią służbę”, medalem Papieskiej Rady ds. Kultury oraz medalem Prezesa Rady Ministrów – za zasługi dla Rozwoju Gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej, Srebrną Odznaką „Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, medalem papieskim wręczonym w 2018 r. przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennachio.


Jak czas pandemii odbija się na wydawcach książek?

Zapaść jest duża, podobnie jak w każdej dziedzinie gospodarki, a zwłaszcza w małych przedsiębiorstwach. Na luty zgłoszonych było ponad 7 tys. tytułów wznowień lub nowych wydań, natomiast w kwietniu wyszło ich niespełna tysiąc. Zamknięte były przez dwa miesiące miejsca, gdzie sprzedawana jest większość publikacji: księgarnie – także katolickie, kioski parafialne, galerie handlowe. W końcu maja wolno ruszyła sprzedaż. Miałem głosy od różnych naszych wydawców, że starają się minimalizować koszty funkcjonowania. Niektórzy mieli rozwiniętą sprzedaż internetową, która, owszem, podniosła się w dobie pandemii o 5-10 proc., ale nie wyrównała i nie zastąpiła sprzedaży tradycyjnej. W niewielkim stopniu wydawcy mogą skorzystać z tarczy antykryzysowej. Żeby uchronić się przed upadłością, zmuszeni są albo obcinać pensje, albo zwalniać część zatrudnionych ludzi.

Jeśli chodzi o przywrócenie liczby wydawanych tytułów czy kondycji wydawców, to obawiam się, że mniejsze wydawnictwa będą mieć większe problemy, będą musiały szukać dopływu nowego kapitału, może sięgnąć po kredyty. Z tymi problemami zwracają się do Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 26 (766), 28 czerwca 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 08 lipca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 9,11-1; Ps 85,9.11-14; Mt 9,14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter