29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Książki w potrzebie

Ocena: 0
1691

 

Nasza aktywność z konieczności w dużej mierze przenosi się w przestrzeń wirtualną. Czy e-wydania nie wyparły tradycyjnej, drukowanej książki?

W ciągu 30 lat, od kiedy jestem dyrektorem w salezjańskim wydawnictwie i organizatorem przez 12 lat Targów Wydawców Katolickich, doświadczyłem różnych momentów: zaczęły pojawiać się czytniki e-booków, książki audio i książki w internecie. A jednak papierowe wydania nie odchodzą do lamusa. Tradycyjna książka ma coś w sobie i mimo czasem gorszych momentów jest wciąż bardzo poszukiwana. Nie zastąpią jej wydania elektroniczne, które można porównać do oglądania filmu na YouTube’ie wobec wyjścia na film do kina.

 

Często słychać, że my Polacy mało czytamy. Jakie jest zapotrzebowanie na książkę?

Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że w minionym roku 39 proc. Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. Oznacza to trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa. Widać nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. Za nami Tydzień Biblijny z promocją Pisma Świętego i publikacji towarzyszących, jak komentarze do Biblii. Mamy teraz czas zainteresowania książką. Sporo osób zaczyna czytać, do czego zachęcają zresztą programy radiowo-telewizyjne. Kiedy jednak przychodzi załamanie gospodarcze, najbardziej poszkodowaną dziedziną staje się kultura, uważana za dobro ponadpodstawowe, secundarium bonum. Patrzymy, na co w budżecie domowym wystarczy pieniędzy, i pierwsze cięcia dotykają zwykle kultury, a więc i oznaczają rezygnację z kupna książki.

 

Czy czas pandemii i izolacji w domu – w tym poczucie zagrożenia bezpieczeństwa i życia – przekłada się na większe zainteresowanie lekturą religijną?

Przed wybuchem pandemii żyliśmy inaczej: świat pędził w zawrotnym tempie, Pan Bóg był w naszym życiu, ale nie zawsze był nam potrzebny, wszystko – jak się nam wydawało – mogliśmy osiągnąć sami. Raptem niewidzialny gołym okiem wirus całkowicie wywrócił nasze życie. Możemy mieć nawet duże pieniądze, ale one nie zabezpieczą przed zakażeniem. Zaczynamy czuć, że oddanie się Bogu pod opiekę, zaufanie, że On czuwa nad nami, zaczyna zmieniać nasze myślenie. Jako kapłan często słyszę także w konfesjonale: „ten czas wiele zmienił w moim życiu”. Zaczynamy brać pod uwagę też inną perspektywę: że życie nie kończy się na tym świecie. Musieliśmy zawiesić nasze kontakty, zostało komunikowanie się przez telefon, internet, ale to nie wystarcza. Zaczynamy odczuwać potrzebę otwarcia się na drugiego człowieka i zadajemy pytania o sens życia. I sięgamy po książki pobudzające do refleksji, że wyznacznikiem mojego życia nie jest to co posiadam, ale to kim jestem.

 

Jak teraz orientować się w rynku wydawniczym, gdzie szukać informacji o wartościowych książkach?

W obecnym czasie – przede wszystkim na forach internetowych i stronach danego wydawnictwa, bo są one na bieżąco uzupełniane, aktualizowane o nowości. Polecić można stronę Gloria.pl czy powstającą w diecezji warszawsko-praskiej stronę Amen.amen.

 

Jak wspierać dobre treści religijne?

Jako duszpasterze i katecheci możemy zamieszczać na stronach internetowych – także parafialnych – informacje o dobrych książkach. Można informować: ukazała się książka, która pomoże rozwiązać nam takie a takie problemy. Można zapowiedzieć ukazanie się wartościowej pozycji, jak kazania, homilie i przemówienia Benedykta XVI z serii Opera omnia. Można podawać linki, adresy portali. Zachęcać również w ten sposób w ogłoszeniach parafialnych. W parafiach jest zapotrzebowanie na pisma katolickie, dlatego warto zapowiedzieć, co można przeczytać w danym piśmie, nie chodzi o streszczanie artykułu, ale o podanie tytułu i polecenie go. Taką krótką informacją można wiele zdziałać. Ważne, by punkty z książkami i prasą nie były gdzieś „pod schodami”, ale w widocznym i dostępnym dla parafian miejscu.

 

Czy w tym roku mamy jeszcze szansę na Targi Wydawców Katolickich?

Ufamy, że uda się zorganizować Targi w terminie 24-27 września, oczywiście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Ze zgłoszonych ponad 190 wystawców nikt się nie wycofał. Tematyka będzie szła w kierunku dwóch wydarzeń: stulecia urodzin Jana Pawła II i planowanej, a zawieszonej, beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zobaczymy też filmy dotyczące m.in. otwarcia tajnych archiwów watykańskich. Do nagrody „Feniks” zgłoszenia zostały przyjęte, nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje. Należy się spodziewać, że Targi – jeśli się odbędą – to w mniejszym wymiarze niż w poprzednich latach, ale mamy nadzieję na cztery najmilsze dni święta książki i wydawców.

Trzeba mieć nadzieję, że z tego wszystkiego, czego doświadczamy w dobie pandemii koronawirusa, Pan Bóg wyprowadzi dobro. Teraz jest to dla nas czas refleksji i decyzji, co możemy w naszym życiu zmienić.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter