26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Śpiew to stan ducha

Ocena: 0
2658

W Rycerstwie Niepokalanej ceni spotkania z czytaniem Biblii i dzieleniem się słowem Bożym. – Wielką wartością jest dla mnie zwyczajność wspólnoty. Widzę, jak Słowo Boże realnie działa w moim życiu. Rycerstwo Niepokalanej uczy mnie rycerstwa serca w małych decyzjach.

Wychowała się w Łodzi. Pochodzi z rodziny artystycznej: tata jest reżyserem teatralnym, mama aktorką, która skończyła także szkołę muzyczną. Rodzeństwo podzieliło się zainteresowaniami: dwaj bracia zostali prawnikami, trzeci – oboistą barokowym.

– Próbowałam studiowania na innych kierunkach, występowania na deskach teatru, ale muzyka była zawsze na pierwszym miejscu – opowiada Małgorzata Hutek.

 

Skrzypce czy saksofon

W dzieciństwie grała na skrzypcach. Mama gotowała obiad, a córka ćwiczyła frazy z nut przyklejonych na lodówce. Skrzypce zamieniła na fortepian. W szkole średniej zetknęła się z big-bandami i zafascynowała saksofonem. Okazało się, że w jej duszy gra jazz. Wzorem stała się Ella Fitzgerald.

– Akademia Muzyczna w Katowicach z wydziałem jazzowym była moim marzeniem. W szkole muzycznej nie chodziłam na lekcje śpiewu, ale to właśnie gra na instrumentach nauczyłą mnie sumienności w ćwiczeniu. Śpiewać każdy może, ale przygotowanie do śpiewania to spory trud. Ćwiczenia wymagają pracy nad całym ciałem – podkreśla Małgorzata Hutek. Dwa lata temu rozpoczęła studia na kolejnym wydziale katowickiej AM – kompozycji i aranżacji.

Artystka uczy śpiewu w jednej z warszawskich szkół, co daje jej ogromną satysfakcję. Czasem, dla zabawy, nagrywa jako Gośka Chrupek, takie jak popularna piosenka „Jak trudno znaleźć męża”.

Nie chciała ze swoim talentem przebijać się przez żaden telewizyjny show muzyczny. – Znajomi zachęcali mnie do występów w tego typu programie. Nie zdecydowałam się, takie występy mają swój koszt, a ja bardzo cenię sobie wolność wyrażania się. Chyba trudno byłoby mi wejść w kompromis repertuarowy. Nie jestem zwolenniczką coverów i karaoke. Uważam, że każda piosenka napisana jest dla kogoś konkretnego. Nie mogę mojej dziesięcioletniej uczennicy zaproponować repertuaru czterdziesto- czy pięćdziesięciolatki, śpiewającej np. o utracie męża. Odnoszę wrażenie, że dziś rozmywa się rzeczywistość. Z ludzi młodych robi się ludzi starych i odwrotnie – ocenia.

– Mama zaszczepiła we mnie to, że artyzm ma prowadzić do poznania człowieka. Nie potrzebuję efektu bezbłędnie emisyjnie zaśpiewanej piosenki. Osób tak śpiewających na świecie są tysiące. Przeżywane trudności i napięcia mają swoje konsekwencje w głosie. Pracuję nad ich uwalnianiem. Śpiewanie z jednej strony jest procesem muzycznym, a z drugiej – duchowym. Lubię widzieć, jak osoby się zmieniają, a przede wszystkim lubię spotkania ze wspaniałymi ludźmi, dorosłymi i dziećmi – mówi z satysfakcją
W środowisku muzycznym ceniona jest za profesjonalizm, kreatywność i zapał do łamania barier stylistycznych. Pierwszą nagraną płytą była „Grounded in love” z jej autorskimi kompozycjami. Szuka na niej odpowiedzi na fundamentalne pytania: o sens miłości, życia, relacji.

– Z dużą satysfakcją wysłuchałem „Grounded in Love”. Projekt jest ciekawy artystycznie i ambitny, a jednocześnie na tyle atrakcyjny, aby zdobyć sobie mnóstwo zwolenników. Napisany i wykonany z dużym profesjonalizmem – rekomendował jej płytę Jan „Ptaszyn” Wróblewski.

– Małgorzata Hutek jest cudna, przekonująca. Nie chowa się za nikim. Jej głos jest inny i nie potrzebuje się z nikim utożsamiać – oceniła Grażyna Auguścik.
W tym roku obok psalmów Małgorzata Hutek nagrała płytę z dziewięcioma wierszami Juliana Tuwima, do których muzykę napisała czeska trębaczka Stepanka Balcarova. Premiera albumu odbyła się w ostatnich dniach w czeskiej Pradze.

Talent i pracowitość młodej, dwudziestoośmioletniej, kompozytorki są coraz szerzej doceniane. Przez producentów Biblii Audio została zaproszona do wykonania Psalmu 2, w 2012 r. otrzymała stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego „Dla młodych kreatywnych” w kategorii „Młody twórca”, a rok później Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi dla najlepszego łódzkiego jazzmana Grand Prix Melomani.

W przyszłym roku podczas trasy koncertowej psalmami będzie chwalić Pana w całej Polsce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter