16 kwietnia
piątek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odkrywanie prawdy o Alice

Ocena: 5
525

utorzy filmu dokumentalnego „Bądź sobą...” opowiedzieli fascynującą historię życia francuskiej reżyser i producentki Alice Guy-Blache, jednej z pionierek światowej kinematografii.

fot. Aurora Films

Pisałem ostatnio w „Idziemy” o filmach popularnych, przeznaczonych dla szerszej widowni. Tym razem zajmę się utworem studyjnym. Autorzy filmu dokumentalnego „Bądź sobą...” opowiedzieli fascynującą historię życia francuskiej reżyser i producentki Alice Guy-Blache, jednej z pionierek światowej kinematografii. Ciekawe, że utwór ten został zrealizowany w Stanach Zjednoczonych, a nie we Francji, ojczyźnie jego bohaterki. Można go uznać za gratkę dla miłośników sztuki filmowej z uwagi na mnogość zawartego w nim materiału dokumentalnego – kronik i fragmentów filmów niemych. Dzisiaj pasjonaci i historycy kina starają się zapełniać białe plamy obecne do dziś w opracowaniach i najbardziej znanych podręcznikach historii kina – nieraz uznawanych za kanoniczne – napisanych przez głośnych europejskich, amerykańskich oraz polskich filmologów, krytyków i historyków. Powstają obecnie ciekawe filmy dokumentalne, głównie dla rozmaitych telewizji, na temat twórców klasycznego kina i gwiazd ekranu, gdzie rozwiewa się pokutujące do dziś mity na ich temat.

W cyklu szybko zmontowanych wywiadów i materiałów dokumentalnych w filmie „Bądź sobą…” poznajemy niezwykłą historię autorki i producentki około tysiąca krótkich i nieco dłuższych filmów, zrealizowanych od przełomu XIX i XX w. we Francji, a później w USA, gdzie kobieta założyła własną wytwórnię, konkurencyjną wobec rosnącego wówczas w siłę Hollywood. Twórcy filmu starają się rozszyfrować zagadkę, dlaczego Alice Guy-Blache została zapomniana przez historyków kina. A przecież pracowała m.in. dla Leona Gaumonta, założyciela działającej do dziś wielkiej francuskiej firmy producenckiej i dystrybucyjnej. Na ten temat wypowiada się wielu znanych filmowców i historyków kina, którzy zapoznali się z odnalezionymi w archiwach filmami Alice. Podkreślają oni nowatorstwo formalne i profesjonalizm techniczny starych produkcji. Oglądamy także fragmenty przeprowadzonego we Francji w końcu lat 50. XX w. wywiadu z Alice, która opowiada o swojej karierze i dorobku. Film wchodzi na ekrany 14 sierpnia i będzie grany w niektórych kinach studyjnych.

 

 


Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blache”, film dokumentalny, USA, 2018. Reżyseria i scenariusz: Pamela Green, Joan Simon. Komentarz: Jodie Foster. Dystrybucja: Fundacja Żywe Obrazy,

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Piątek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Pan obrońcą mego życia, *
przed kim miałbym czuć trwogę?

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter