23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Łabędzie na carskim dworze

Ocena: 0
1445

Widzowie przywiązani do kanonicznej wersji klasycznego baletu „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego byli zapewne mocno zdziwieni, oglądając premierowy spektakl tego popularnego dzieła w warszawskim Teatrze Wielkim.

fot. E. Krasucka/Teatr Wielki ? Opera Narodowa

Autor libretta Paweł Chynowski i choreograf Krzysztof Pastor postanowili bowiem odejść od klasycznej wersji baletu o miłosnych przeżyciach księcia Zygfryda z tanecznymi popisami wybitnych balerin w podwójnej roli Odetty/Odylii.

Nowa inscenizacja okazała się pełnym rozmachu i energii polifonicznym widowiskiem, z ciekawą scenografią i kostiumami. Autorzy przenieśli akcję na rosyjski dwór pod koniec panowania cara Aleksandra pod koniec XIX w. Książę Zygfryd zamienił się w carewicza Mikołaja, późniejszego cara, wraz z rodziną po rewolucji zamordowanego przez bolszewików. Zakochany w niemieckiej księżniczce Alix, późniejszej carycy, początkowo niechętnie widzianej przez cesarza, następca tronu romansuje z popularną baleriną polskiego pochodzenia Matyldą Krzesińską. W jego wizjach Alix staje się Odettą, a Matylda – Odylią. Oglądamy więc wykreowane wydarzenia historyczne połączone z fragmentami klasycznego „Jeziora łabędziego” w drugim akcie. Majestat carskiego dworu i uniesienia młodego carewicza zostały okraszone występami solistów w rolach cara, carewicza, carycy, Alix i Matyldy. Realizatorzy zręcznie połączyli indywidualne popisy gwiazd ze scenami zbiorowymi. To udane przedstawienie będzie z pewnością cieszyło się powodzeniem u widzów w przyszłym sezonie artystycznym.

Teatr Wielki – Opera Narodowa. Polski Balet Narodowy. „Jezioro Łabędzie”. Piotr Czajkowski. Choreografia: Krzysztof Pastor i Lew Iwanow. Libretto: Paweł Chynowski. Dyrygent: Aleksiej Baklan. Wykonawcy: Vladimir Yaroshenko, Dawid Trzensimiech, Melissa Hamilton, Mai Kageyama, Chinara Alizade, Yuka Ebihara i inni. Premiera: 20 maja

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter