9 sierpnia
niedziela
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpania w kinie

Ocena: 0
4222

W programie tegorocznego Tygodnia Kina Hiszpańskiego znalazło się kilkanaście filmów różnych gatunków. Hiszpańska kinematografia, jako jedna z niewielu europejskich, zachowała narodową tożsamość kulturową i historyczną.

fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Wyraża się to niezwykłym temperamentem gry aktorskiej, czarnym humorem, dynamiką akcji oraz zmiennymi emocjami i nastojami – od realizmu w ukazywaniu życia codziennego do egzystencjalnej metafizyki, nawet jeśli w filmach nie pojawiają się wątki religijne.

Najciekawszymi pozycjami były dramaty i komediodramaty, w których autorzy ukazują aktualne przemiany obyczajowe. W czarnej komedii „Bar” Alexa de la Iglesii spotyka się grupa przypadkowych osób w wielkomiejskim barze. Kiedy dochodzi do zamachu terrorystycznego z niejasnym udziałem policji i atakiem tajemniczego wirusa, bohaterowie próbują wyjaśnić zagadkę i szukać ratunku. W filmach „Pierwsza miłość”, „Powołanie”, „To dla twojego dobra” i „Twoje oczy” oglądamy komediowo-dramatyczne perypetie rodziców i dorastających dzieci przeżywających pierwsze perypetie miłosne i narzeczeńskie.

Na ekrany kin studyjnych wchodzi „Lato 1993”, jeden z najciekawszych filmów przeglądu nowych filmów hiszpańskich. Pochodząca z Katalonii debiutująca reżyserka Carla Simon zrealizowała subtelny utwór o osieroconej dziewczynce, oddanej na wychowanie wujowi. Sześcioletnia Frida z trudem przystosowuje się do nowego otoczenia i – pełnej najlepszej woli – nowej rodziny. Nawiązuje trudny kontakt z młodszą kuzynką. Na tle prześwietlonych słońcem gór oglądamy emocje dziewczynki: od buntu po akceptację miłości krewnych. Warto podkreślić świetną grę całego zespołu aktorskiego, w tym dzieci./mw

 

„Lato 1993”. Hiszpania, 2017. Reżyseria: Carla Simon. Wykonawcy: Laia Artigas, Bruna Cusi, David Verdaguer i inni. Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. 18. Tydzień Kina Hiszpańskiego, Kina Muranów i Luna w Warszawie, 15-22 marca

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 9 sierpnia

Niedziela, XIX Tydzień zwykły
 «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): 1Krl 19,9a.11-13a; Ps 85,9ab.10-14; Rz 9,1-5; Mt 14,22-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz tygodnika Idziemy

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter