23 września
sobota
Tekli, Boguslawa, Linusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gramy dla Aleppo

Ocena: 4.6
1477

– Zrzekliśmy się wynagrodzeń. Cały dochód będzie przeznaczony na pomoc dla dzieci i młodzieży z Aleppo, które ucierpiały wskutek wojny – o płycie "Nieśmiertelni", która miała swoją premierę 10 kwietnia, opowiada w rozmowie z "Idziemy" Łukasz Golec.

fot. SWM Młodzi Światu (u góry), arch. Golec uOrkiestra (poniżej)

Z Łukaszem Golcem rozmawia Irena Świerdzewska

 

W święta TVP 1 pokazała koncert „Nieśmiertelni. Warszawa-Aleppo”, w sklepach dostępna jest płyta-cegiełka „Nieśmiertelni”. Co to za inicjatywa?

Pomysł zrodził się jakieś 1,5 roku temu. Darek Malejonek był, tak samo jak my, jednym z ambasadorów Światowych Dni Młodzieży. Na jednym ze spotkań w Krakowie zainteresował nas tematem współczesnych męczenników w zniszczonym wojną Aleppo. Podjęliśmy współpracę i, podobnie jak piętnastu innych artystów, nagraliśmy jedną z kompozycji Darka. Premiera płyty „Nieśmiertelni” odbyła się 10 kwietnia. Udział wszystkich artystów w tym przedsięwzięciu jest w 100 proc. charytatywnym przedsięwzięciem, zrzekliśmy się wynagrodzeń za nagranie studyjne i ze sprzedaży płyt. Cały dochód będzie przeznaczony na pomoc dla dzieci i młodzieży z Aleppo, które ucierpiały wskutek wojny. Pieniądze pójdą m.in. na remont domu służącego za tymczasowe schronienie rodzinom, których domy zbombardowano. Także na zorganizowanie codziennej opieki ośmiuset młodym osobom, którymi zajmują się salezjanie z Don Bosco w Aleppo. Poza tym na podstawowe rzeczy codziennego użytku dla kilkudziesięciu najbardziej potrzebujących rodzin. Producentem płyty jest Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu.

Premierowy koncert z udziałem wszystkich wykonawców odbył się w Wielką Środę w Muzeum Powstania Warszawskiego, koncert wyemitowała pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych telewizyjna Jedynka. Kolejny koncert, z udziałem niektórych artystów, odbędzie się 6 maja o godz. 17.30 w Miasteczku Studenckim AGH w Krakowie. Wstęp wolny.

 

W koncercie premierowym wzięli udział Syryjczycy?

Na instrumentach perkusyjnych grał Syryjczyk, mieszkający w Polsce od czasu, kiedy w jego kraju zaczęła się wojna. Stracił ojca, w Syrii została jego matka z bratem, drugi brat wyemigrował do Kanady. Jest katolikiem, opowiadał nam o dramacie chrześcijan w Aleppo. Wcześniej kraj był w 80 proc. chrześcijański, teraz zamieszkuje go 20 proc. chrześcijan. W ciągu sześciu lat wymordowano ponad 400 tys. ludzi, a 5 mln ludzi musiało wyemigrować.

Mamy nadzieję, że płyta „Nieśmiertelni” spełni swoją rolę, obok innych dzieł charytatywnych w Polsce na rzecz Aleppo.

 

Co znajduje się na płycie i kto jest wśród wykonawców?

Na płycie jest 16 premierowych utworów Darka Malejonka, a wykonawcy to m.in.: Natalia Niemen, Magdalena Frączek, Angelika Górny, Lidia Pospieszalska, Muniek Staszczyk, Sebastian Karpiel-Bułecka. Utwory opowiadają o prześladowaniach chrześcijan nie tylko w Syrii, także w innych częściach świata. Mówią o konkretnych ludziach i wydarzeniach: o Asii Bibi prześladowanej za wiarę w Pakistanie, Meriam Ibrahim, prześladowanej chrześcijance z Sudanu, o męczennikach z Peru, o zamordowanym księdzu z Tunezji. Pokazują cierpienie, ale i zwycięskie postawy chrześcijan oddających życie za wiarę, stąd tytuł płyty „Nieśmiertelni”.

My, bracia Golcowie, śpiewamy piosenkę „Tak jak ty”, do której słowa napisała Beata Mencel, a Darek Malejonek skomponował muzykę. Zaaranżowaliśmy partie trąbek, partię chórków. To przejmująca i głęboka historia misjonarza, salezjanina, ks. Marka Rybińskiego, bestialsko zamordowanego w magazynie szkoły w Tunisie w Tunezji. Ksiądz Marek został, jak wielu innych męczenników, ofiarą świętej wojny. Zginął za wiarę, za krzyż za Chrystusa. To jeden z przykładów, jak cierpią i jak są prześladowani chrześcijanie w Syrii, Afganistanie, Iraku, Libii, Egipcie i wielu innych miejscach na świecie. My, ich bracia winni jesteśmy nieść im pomoc, modlitwę i wsparcie.

 

Płyta jest szczególna nie tylko pod względem artystycznym, doboru tekstów i muzyki. Co stanowi o jej wyjątkowości?

Okładka jest ikoną pisaną specjalnie pod powstającą płytę. Okrąg wokół krzyża tworzą zastępy świętych męczenników wielbiących Boga, którzy oddają swoje życie za wiarę w Jezusa, co nawiązuje do tytułu płyty „Nieśmiertelni”. Są wśród nich postacie świętych i ludzie nieznani, współcześni męczennicy oddający życie za wiarę. W centrum okładki znajduje się krzyż na wzór krzyża bizantyjskiego, a jego centralną postacią jest Chrystus Zmartwychwstały. Krzyż wykuto z pocisku rakietowego, który uderzył w chrześcijańską szkołę w Aleppo. Każdy egzemplarz płyty w krzyżu na okładce zawiera część tego właśnie pocisku. Płyta dostępna jest punktach sprzedaży w całej Polsce, jak i w sprzedaży internetowej pod adresem: https://swm.pl/sklep/.

Warto dodać, że prowadzona jest także zbiórka pieniędzy na rzecz młodzieży salezjańskiej w Aleppo. Gorąco zachęcamy do ofiarności, ponieważ ludzie tam potrzebują najbardziej podstawowych środków do życia.

http://niesmiertelni.swm.pl/

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły, wspomnienie św. Ojca Pio
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter