19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dżihadyści znów niszczą Palmirę. "Nowa zbrodnia wojenna"

Ocena: 0
832

Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa nazwała najnowsze zniszczenia dokonane w Palmirze przez bojowników Państwa Islamskiego (IS) "nową zbrodnią wojenną". Bokowa przypomniała, że "ochrona dziedzictwa jest nierozerwalnie związana z ochroną życia".

Rzymski amfiteatr w Palmirze, zdjęcie z 4 stycznia 2016 r. Fot. PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI

Palmira jest wpisana na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Jak podała w oświadczeniu Bokowa, jej "zniszczenie to nowa zbrodnia wojenna i oznacza olbrzymią stratę dla narodu syryjskiego i ludzkości".

"Ten nowy cios zadany dziedzictwu kultury, zaledwie w kilka godzin po otrzymaniu przez UNESCO doniesień o masowych egzekucjach w teatrze, pokazuje, że kulturowa czystka prowadzona przez ekstremistów wymierzona jest w niszczenie zarówno ludzkiego życia, jak i zabytków historycznych, aby pozbawić lud syryjski jego przeszłości i przyszłości" – głosi oświadczenie szefowej UNESCO.

W piątek dyrektor syryjskich muzeów i starożytności w Damaszku Mamun Abdulkarim powiedział agencji AFP, że dżihadyści zniszczyli przede wszystkim tetrapylon wzniesiony tam, kiedy Palmira przeżywała apogeum władzy królowej Septymii Zenobii, rządzącej od 267 roku w imieniu małoletniego syna.

Według Abdulkarima, który wypowiadał się m.in. dla agencji Reutera, zniszczeń dokonano między 26 grudnia 2016 roku a 10 stycznia br.

Zdjęcia satelitarne potwierdziły w piątek zniszczenie licznych zabytków w Palmirze, ponownie zajętej w grudniu przez dżihadystów. Zniszczeniu uległ potężny zrekonstruowany po 1963 roku tetrapylon (poczwórna brama wznoszona na skrzyżowaniu) na przecięciu słynnej palmireńskiej kolumnady, wyznaczającej główną ulicę miasta i fasada rzymskiego amfiteatru z II w. n.e., w którym dżihadyści przeprowadzali publiczne egzekucje.

Syryjskie władze straciły kontrolę nad Palmirą w grudniu 2016 roku. Stało się to drugi raz w ciągu trwającej sześć lat wojny.

Podczas okupacji w 2015 roku dżihadyści zniszczyli szereg niepowtarzalnych zabytków palmireńskich, m.in. kilka wież grobowych z lat 44-103 n.e. oraz zamordowali słynnego syryjskiego archeologa, Chaleda el-Asaada, opiekującego się starożytnościami. Asaad zajmował się zabytkami Palmiry ponad 50 lat, a IS próbowało wydobyć od niego informacje na temat ukrytych przed nimi bogactw muzealnych.

Położona na pustyni Palmira jest strategicznym punktem łączącym wschodnią i zachodnią część Syrii. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter