13 grudnia
piątek
Lucji, Otylii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Agentka w opałach

Ocena: 0
2302

Aktor i reżyser Dany Boon po sukcesach debiutanckich filmów „Jeszcze dalej niż północ” i „Nic do oclenia” został obwołany królem francuskiej komedii.

fot. Mówi Serwis

Ambitny artysta wziął się ostro do roboty i w kolejnych utworach („Przychodzi facet do lekarza” i „Dusigrosz”) wyśmiał rozpowszechnione nadal społeczne przywary, jak skąpstwo i hipochondrię. Ten następca klasyków filmowej komedii znad Sekwany – Bourvila, Fernandela i de Funèsa – wpisuje się doskonale w kulturowy renesans francuskiej komedii, która rozwijała się w literaturze, teatrze i kinie od czasów Moliera. Pisałem już w „Idziemy”, że od maja mamy na naszych ekranach istny wysyp komedii francuskich, z których najbardziej udaną pozycją wydaje się „Czym chata bogata” o tragikomicznych relacjach zakłamanej lewicowej mieszczańskiej rodziny z rumuńskimi Cyganami (przepraszam, Romami!). Wydaje się oczywiste, że powodem powrotu komediowej tradycji nad Sekwaną jest chęć nawiązania przez kino francuskie ponownego kontaktu z masową rodzimą i międzynarodową widownią.

„Agentka specjalnej troski” jest komedią satyryczną, w której tym razem Dany Boon dobrodusznie wyśmiewa poczynania sympatycznej, lecz mało rozgarniętej dziewczyny, córki ministra, która uparła się, żeby służyć w elitarnej antyterrorystycznej jednostce RAID. Temat na czasie z powodu trwającego we Francji stanu wyjątkowego i dokonywanych co jakiś czas przez islamistów ataków terrorystycznych. Film jest mieszanką komedii sensacyjnej, gagowej i sytuacyjnej, z domieszką melodramatu. Narastająca akcja związana ze śledztwem w sprawie nadchodzącego ataku terrorystycznego na prezydenta i gości odwraca nieco uwagę od komediowych gagów. Z tego powodu „Agentka specjalnej troski” wydaje się komedią mniej śmieszną od poprzednich utworów tego reżysera. Boon jako aktor specjalizował się dotąd w rolach roztargnionych i raczej nieudacznych bohaterów, zaplątanych w tragikomiczne wydarzenia. W najnowszym filmie artysta musi prężyć muskuły jako porzucony przez żonę twardziel, dowódca oddziału antyterrorystycznego, który zakochuje się w nieudacznej podwładnej.

 

„Agentka specjalnej troski” („Raid dingue”), Francja 2016. Reżyseria: Dany Boon. Wykonawcy: Alice Pol, Dany Boon, Michel Blanc, Yvan Attal, Sabine Azéma i inni. Dystrybucja: Mówi Serwis

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 grudnia

Dasz światło życia idącym za Tobą
Dziś w Kościele:
+ piątek, II tydzień Adwentu, Wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 48, 17-19;Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;Mt 11,16-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -