7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Agentka w opałach

Ocena: 0
3075

Aktor i reżyser Dany Boon po sukcesach debiutanckich filmów „Jeszcze dalej niż północ” i „Nic do oclenia” został obwołany królem francuskiej komedii.

fot. Mówi Serwis

Ambitny artysta wziął się ostro do roboty i w kolejnych utworach („Przychodzi facet do lekarza” i „Dusigrosz”) wyśmiał rozpowszechnione nadal społeczne przywary, jak skąpstwo i hipochondrię. Ten następca klasyków filmowej komedii znad Sekwany – Bourvila, Fernandela i de Funèsa – wpisuje się doskonale w kulturowy renesans francuskiej komedii, która rozwijała się w literaturze, teatrze i kinie od czasów Moliera. Pisałem już w „Idziemy”, że od maja mamy na naszych ekranach istny wysyp komedii francuskich, z których najbardziej udaną pozycją wydaje się „Czym chata bogata” o tragikomicznych relacjach zakłamanej lewicowej mieszczańskiej rodziny z rumuńskimi Cyganami (przepraszam, Romami!). Wydaje się oczywiste, że powodem powrotu komediowej tradycji nad Sekwaną jest chęć nawiązania przez kino francuskie ponownego kontaktu z masową rodzimą i międzynarodową widownią.

„Agentka specjalnej troski” jest komedią satyryczną, w której tym razem Dany Boon dobrodusznie wyśmiewa poczynania sympatycznej, lecz mało rozgarniętej dziewczyny, córki ministra, która uparła się, żeby służyć w elitarnej antyterrorystycznej jednostce RAID. Temat na czasie z powodu trwającego we Francji stanu wyjątkowego i dokonywanych co jakiś czas przez islamistów ataków terrorystycznych. Film jest mieszanką komedii sensacyjnej, gagowej i sytuacyjnej, z domieszką melodramatu. Narastająca akcja związana ze śledztwem w sprawie nadchodzącego ataku terrorystycznego na prezydenta i gości odwraca nieco uwagę od komediowych gagów. Z tego powodu „Agentka specjalnej troski” wydaje się komedią mniej śmieszną od poprzednich utworów tego reżysera. Boon jako aktor specjalizował się dotąd w rolach roztargnionych i raczej nieudacznych bohaterów, zaplątanych w tragikomiczne wydarzenia. W najnowszym filmie artysta musi prężyć muskuły jako porzucony przez żonę twardziel, dowódca oddziału antyterrorystycznego, który zakochuje się w nieudacznej podwładnej.

 

„Agentka specjalnej troski” („Raid dingue”), Francja 2016. Reżyseria: Dany Boon. Wykonawcy: Alice Pol, Dany Boon, Michel Blanc, Yvan Attal, Sabine Azéma i inni. Dystrybucja: Mówi Serwis

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter