7 października
piątek
Marii, Marka, Mirelli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

#darmowylistopad - kulturalna odpowiedź na lockdown

Ocena: 0
790

6 listopada 2020 roku została zainaugurowana tegoroczna edycja programu Darmowy Listopad online w Rezydencjach Królewskich – w tym roku wyjątkowo w odsłonie online. Spacery wirtualne po muzeach, webinaria, historyczna debata, 500 wirtualnych lekcji dla szkół, historia na wesoło dla dzieci to tylko kilka z wielu atrakcji, które zostały przygotowane na listopad przez najsłynniejsze Rezydencje  Królewskie w Polsce.

Fot. A. Ring

Kontynuowana od 2012 roku akcja Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich, której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących siedziby polskich monarchów, zabytki i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja poprzez sztukę, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i seniorów. Ze względu na zagrożenie pandemiczne, Darmowy Listopad 2020 będzie miał w tym roku po raz pierwszy wyłącznie formułę online.

Umożliwienie bezpłatnego zwiedzania w listopadzie muzeów – polskich rezydencji królewskich jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym naszego kraju. Dlatego, mimo tak bardzo niesprzyjających warunków, wynikających z epidemii koronawirusa, zdecydowaliśmy, aby nie zawieszać tego cennego przedsięwzięcia, a zrealizować je wirtualnie – poprzez udostępnienie zbiorów online i przygotowanie atrakcyjnej formuły ich prezentacji

– mówił podczas konferencji inaugurującej projekt minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Podkreślał, że niezmiernie ważnymi elementami Darmowego Listopada, oprócz zwiedzania Muzeów, są propozycje edukacyjne skierowane do wszystkich grup wiekowych. W ofercie wirtualnego darmowego listopada znalazły się dostępne online lekcje muzealne, różnego rodzaju warsztaty, wykłady czy spacery edukacyjne.

Do partnerów poprzednich edycji: Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie, dołączają  w tym roku Muzeum Zamkowe w Malborku i Zamek Królewski w Sandomierzu.

Od 6 listopada br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako organizator akcji, oraz każda z Rezydencji Królewskich biorących udział w programie, rozpoczyna na swoich stronach internetowych oraz social mediach, udostępnianie materiałów edukacyjnych.

W specjalnych sekcjach dedykowanych Darmowemu Listopadowi online znaleźć można w każdym tygodniu m.in. 3 duże nowe wydarzenia online: webinarium pod wspólnym hasłem „Tu dzieje się historia”, filmy „Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem”, stanowiące wirtualne spacery po wnętrzach poszczególnych muzeów z gościem specjalnym, aktorką Małgorzatą Kożuchowską, oraz historyczną debatę.

W mediach społecznościowych informacje o programie będą dostępne pod hasztagiem #darmowylistopad, co pozwoli na wspólną promocję programu wszystkich muzeów.

Darmowy Listopad online – program i terminy publikacji głównych wydarzeń

Wirtualne zwiedzanie Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem będzie poświęcone:
6 listopada - Zamkowi Królewskiemu w Warszawie
9 listopada - Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

13 listopada - Muzeum Zamkowemu w Malborku

16 listopada - Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

23 listopada - Zamkowi Królewskiemu w Sandomierzu

Zapraszamy także na pięć webinariów Tu się dzieje historia:

12 listopada – webinarium Wizyty królewskie na Zamku w Malborku
19 listopada – webinarium Klejnoty i koronki. Dwa najpiękniejsze portrety w kolekcji Łazienek Królewskich
26 listopada – webinarium Flamandzkie i holenderskie malarstwo w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu
27 listopada – webinarium Aktualnie w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu (Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej).
30 listopada – webinarium Niepewne czasy, trudne wyzwania – Rzeczpospolita na zakręcie dziejowym (XVII w.) z Zamku Królewskiego w Warszawie

20 listopada o godz. 18.00 po raz pierwszy odbędzie się debata online pięciu muzeów pod wspólnym tytułem: Rezydencje królewskie. Oficjalne i letnie, dostępna – podobnie jak w pozostałych przypadkach – na stronach internetowych i w mediach społecznościowych uczestników i organizatora akcji.
Natomiast codziennie, począwszy od 9 listopada, od poniedziałku do piątku, wybrana rezydencja będzie publikowała na Facebooku ciekawostki edukacyjne pod tytułem Historia na wesoło, a pozostałe będą je udostępniać, opatrując hasztagiem #darmowylistopad.
Dodatkowo uczestnicy akcji do wspólnego programu Darmowego Listopada dołączą swoje indywidualne propozycje online, związane ze specyfiką każdej instytucji, preferencjami edukacyjnymi, typem zbiorów i oczekiwaniami odbiorców.

+++++

Więcej informacji o akcji Darmowy Listopad online oraz dodatkowych atrakcjach online poszczególnych rezydencji jest dostępnych na stronach:
•    Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: www.mkidn.gov.pl
•    Zamku Królewskiego w Warszawie: www.zamek-krolewski.pl (koordynator: Izabela Witkowska, tel. 664 118 303 iwitkowska@zamek-krolewski.pl)
•    Zamku Królewskiego na Wawelu: www.wawel.krakow.pl (koordynator: Urszula Wolak – Dudek, tel.  513 867 147  uwolak@wawel.org.pl)
•    Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie: www.lazienki-krolewskie.pl (koordynator: Anita Kacprzyk, tel. 518 716 067 a.kacprzyk@lazienki-krolewskie.pl)
•    Muzeum Zamkowego w Malborku: www.zamek.malbork.pl (koordynator: Agnieszka Kowalska, tel. 725 622 640 a.kowalska@zamek.malbork.pl)
•    Zamku Królewskiego w Sandomierzu: www.zamek-sandomierz.pl (koordynator: Anna Boroń, tel. 724 900 830 a.boron@zamek-sandomierz.pl)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 października

Piątek, XXVII tydzień zwykły, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej
Dał pokarm bogobojnym, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 11, 15-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter