2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zamek Królewski i Muzeum Historii Polski świętują Konstytucję 3 maja

Ocena: 0
644

Na obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja mimo ograniczeń wynikających z trwajacej epidemii koronawirusa swoje propozycje przygotowało wiele instytucji kultury. Nie mogło wśród nich zabraknąć Zamku Królewskiego w Warszawie. Swoj propozycje przedstawiły takze stołeczne Muzeum Niepodległości oraz Huzeum Historii Polski.

zbiory: Biblioteka Kórnicka PAN Zamku Kórnik

ZAMEK KRÓLEWSKI

Jak co roku Zamek Królewski w Warszawie akcentuje fakt podpisania w jego murach Konstytucji 3 maja, stanowiącej nie tylko bezprecedensowy akt ustrojowo-prawny, ale  i symbol niezawisłości, który uformował kilka pokoleń Polaków pod względem świadomości narodowej, stanowiąc pokrzepienie tak dla Polaków pod zaborami, w okresie II Rzeczypospolitej, jak i w PRL-u, kiedy obchody majowego święta były zakazane. Tradycyjnie w weekend majowy Zamek zaprasza do udziału w jubileuszowych wydarzeniach, w tym roku, kiedy obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji, mają one szczególnie bogaty program.

Rocznicowe obchody zainaugurowano już 29 kwietnia w Nowej Izbie Poselskiej spotkaniem - debatą na temat znaczenia tego kluczowego zarówno dla naszej historii, jak i historii Europy aktu (relacja). Wzięli w niej udział m.in. prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Wojciech Fałkowski, Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum oraz - nieprzypadkowo Paweł Szałamacha, członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego. Uroczystość była okazją do przedpremierowego zaprezentowania wystawy "30. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej", a także przedstawienia okolicznościowej monety, wydanej przez NBP specjalnie z okazji jubileuszu.

Wystawa

230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej.
1 maja-8 sierpnia 2021 r. (również w formule online)

Ekspozycja zostanie zaprezentowana między innymi w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie, znanej jako miejsce uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Ustawy rządowej. Celem jej organizatorów jest przypomnienie znaczenia tego dokumentu – nie tylko dla historii polskiego parlamentaryzmu, ale również dla historii powszechnej. Zaprezentowani zostaną twórcy  Konstytucji i świadkowie jej powstawania, przedstawiciele ówczesnych elit państwowych. Wystawa będzie ukazywać tło polityczne i społeczne Rzeczypospolitej niedługo przed utratą niepodległości oraz wyjaśniać źródła istniejących podziałów politycznych.

Ekspozycja zapozna z artefaktami z ponad trzydziestu muzeów, archiwów i innych instytucji, które po raz pierwszy będą razem zaprezentowane, tworząc opowieść o całej historii dotyczącej uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pośród nich znajdą się unikatowe obiekty, niedostępne dla publiczności, jak chorągiew konfederacji barskiej oraz XVIII-wieczne militaria z kolekcji Muzeum Wojska Polskiego, czy obraz Kazimierza Nestora Sapiehy pędzla Josepha Pitschmanna z Muzeum Historycznego we Lwowie (dawniej Muzeum im. Lubomirskich we Lwowie). W początkowym okresie wystawy będzie również prezentowany oryginał dokumentu Konstytucji 3 maja.

Zamkowa wystawa o Konstytucji 3 maja jest w istocie powrotem do wielkiej debaty o stanie Rzeczypospolitej w tych dramatycznych dziesięcioleciach, kiedy potrzeba modernizacji państwa na wzór zachodni walczyła z sarmacką tradycją i przywiązaniem do starych wzorów, kiedy trwanie przy dawnym stylu życia stawało się anachronizmem, a poszukiwanie sojuszników w walce o utrzymanie „krynicy demokracji” prowadziło do zdrady narodowej

– napisał we wstępie do katalogu wystawy, prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Więcej o wystawie i wydarzeniach nią inspirowanych.

Akcje wizerunkowe:

  • Flagi na Zamku – 16 biało-czerwonych flag o długości 10 metrów zawiśnie od 28 kwietnia do 3 maja na elewacji Zamku od strony wschodniej, południowej i zachodniej,
  • Witaj maj, 3 maj – okolicznościowa iluminacja od 30 kwietnia do 3 maja w godzinach: 20.00-24.00 na wschodniej fasadzie Zamku.
  • Z okazji Święta Flagi RP 2 maja o godz. 11.15 odbędzie się ceremonia podniesienia flagi państwowej na maszt Wieży Zegarowej Zamku. Opuszczenie flagi 3 maja o godz. 19.00.

*****

MUZEUM HISTORII POLSKI

Wystawa, książka, debata online, film, podcasty ? to bagata, trzeciomajowa oferta Muzeum Historii Polski przygotowana z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

*****

MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI

Wśród propozycji stołecznego Muzeum Niepodleglości na uwagę zasługują:

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter