17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obchody w Radzyminie

Ocena: 5
442

W Radzyminie odbyły się obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Fot. Patryk Lubryczyński

Podczas obchodów 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej burmistrz miasta Krzysztof Chaciński przekazał 15 sierpnia dyrektorowi Muzeum Niepodległości w Warszawie Tadeuszowi Skoczkowi klucz do nowego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. przy ul. Al. Jana Pawła II 64 w Radzyminie.

W 1920 r. tutaj decydowały się losy naszej ojczyzny. To inwestycja godna bohaterów, którzy oddali życie, walcząc o naszą wolność. Wielki Polak Jan Paweł II odwiedził Radzymin w czasie siódmej pielgrzymki do Polski

– przypomniał marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

W nowym oddziale Muzeum Niepodległości będzie prezentowana ekspozycja stała ukazująca Bitwę Warszawską 1920 r. oraz wojnę polsko-bolszewicką. Realizacja wystawy jest planowana w latach 2023-2024. Zwiedzający zobaczą materiały z epoki: odezwy, plakaty, zarządzenia, afisze oraz inne dokumenty życia społecznego.

Po uroczystości na Cmentarzu Żołnierzy Poległych w 1920 r. została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem bp. Jacka Grzybowskiego. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, starosta wołomiński Adam Lubiak, prezydent Radzymina Krzysztof Chaciński, poczty sztandarowe lokalnych służb mundurowych oraz szkół.

Bohaterowie, którzy tu spoczywają, w godzinie próby oddali życie za ojczyznę, myśląc o tym, aby Polska była dumna i wolna. Po 103 latach od tragicznych wydarzeń, chcemy być wierni ich pamięci. Wierzyć, że Bóg w Opatrzności prowadzi naród polski i uczy nas stawać się sprawiedliwymi oraz odważnymi

– mówił bp Grzybowski. Po Eucharystii odbył się Apel Pamięci i złożenie wieńców na mogiłach żołnierzy. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter