28 maja
sobota
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarł kard. Monsengwo Pasinya: świadek wiary i pojednania w Demokratycznej Republice Konga

Ocena: 0
243

Kościół powszechny stracił wielkiego świadka wiary. W wieku 81-lat zmarł kard. Laurent Monsengwo Pasinya, emerytowany arcybiskup Kinszasy.

Fot. VaticanMedia

Kardynał Monsengwo Pasinya był oddanym i odważnym pasterzem w od lat targanej potężnymi konfliktami Demokratycznej Republice Konga, wytrwałym budowniczym pokoju i pojednania w Afryce. Przez pięć lat był też członkiem Rady Kardynałów doradzającej Franciszkowi w reformie Kurii Rzymskiej i zarządzaniu Kościołem.

"To był wielki człowiek Boga, zarazem mocno wierzący w wartość osoby ludzkiej. Jego śmierć jest dla Kościoła i naszego kraju ogromną stratą” – wskazuje w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Fridolin Ambongo, następca zmarłego kardynała na stolicy arcybiskupiej w Kinszasie. Podkreśla on, że kard. Pasinya całe swe życie poświęcił walce o bardziej sprawiedliwy i braterski świat, aktywnie angażując się w ewangelizację.

Do końca miał bardzo dobre relacje zarówno na płaszczyźnie kościelnej, jak i społecznej. Jeszcze w czerwcu uczestniczył z nami w sesji plenarnej episkopatu, tydzień temu jego stan się pogorszył. Ze swą mądrością był dla nas «starszym wioski». Wszyscy czujemy, że straciliśmy kogoś cennego, trzeba będzie czasu, by wypełnić tę pustkę. Myślę, że kard. Laurent uczy nas konieczności zaangażowania wynikającego z wiary w Boga. Był przekonany, że nie można wierzyć w Boga, nie wierząc jednocześnie w osobę ludzką, w jej godność. Wypływa z tego przekonanie, że jeśli twierdzisz, iż jesteś człowiekiem wiary w Jezusa Chrystusa, człowiekiem religijnym, musisz bardzo poważnie traktować los swoich braci i sióstr. Zapominając o sobie i dając całego siebie, aby mogli godnie żyć.

– mówi papieskiej rozgłośni kard. Ambongo.

Kard. Laurent Monsengwo Pasinya zmarł w Paryżu, gdzie został przewieziony z Kinszasy, gdy stan jego zdrowia uległ pogorszeniu. Zasłużony hierarcha zostanie pochowany w swej ojczyźnie, w stołecznej katedrze.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny - wspomnienia:św. Germana z Paryża, biskupa, św. Marii Anny od Pana Jezusa z Paredes, dziewicy, bł. Lanfrancka, biskupa, bł. Stefana Wyszyńskiego
Wyszedłem od Ojca i na świat przyszedłem,
znowu opuszczam świat i idę do Ojca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter