14 marca
piątek
Leona, Matyldy, Lazarza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wracamy do stołu! Kolejne "Święta z Ubogimi" organizuje Wspólnota Sant'Egidio

Ocena: 0
549

Po dwuletniej pandemicznej przerwie, gdy świętowanie odbywało się w innej formie, w dzień Bożego Narodzenia Wspólnota Sant’Egidio planuje znów zasiąść z ubogimi do wspólnego stołu.

To chyba najbardziej wyczekiwana wiadomość. Zwłaszcza przez naszych przyjaciół, powtarzających od początku jesieni pytania: czy będą w tym roku święta?

- deklarują członkowie Sant’Egidio w Warszawie.

W stolicy Wspólnota chce w tym roku ugościć 800 osób – ubogich, bezdomnych, starszych mieszkańców DPS-u, a także uchodźców – przede wszystkim z Ukrainy, ale także z Afganistanu i innych krajów.

Podczas bożonarodzeniowego obiadu na każdą i każdego z nich będzie czekało miejsce przy starannie zastawionym stole, serwowane przez kelnerów świąteczne potrawy, specjalnie przygotowany prezent, choinka i śpiewane na żywo kolędy, ale przede wszystkim życzliwi ludzie, którzy sprawią, że tego dnia wszyscy goście zostaną przyjęci po królewsku.

By marzenie o tym pięknym spotkaniu mogło stać się rzeczywistością i każdy w Święta znalazł miejsce przy stole, Wspólnota prosi o wsparcie w przygotowaniach. A potrzeby są ogromne, bo w wyniku pandemii, wojny w Ukrainie i kryzysu ekonomicznego, które spowodowały zubożenie wielu osób, w tym roku lista gości bardzo się wydłużyła.

Wolontariusze mogą pomóc przed świętami, w trakcie obiadu lub po nim. Pracy jest mnóstwo, liczy się więc każda para rąk i każda poświęcona godzina. Można m.in. przygotować świąteczne potrawy, kupić prezent, pomóc w robieniu dekoracji czy przewiezieniu i ustawieniu stołów, a także – już w Boże Narodzenie – włączyć się np. w pracę w kuchni, podawanie potraw, przygotowanie i wręczanie podarków, czy – wieczorem – w sprzątanie. Obiadowi zawsze towarzyszy kolędowanie, potrzebni są więc również muzycy i chórzyści.

Osoby, które chciałyby się zaangażować, mogą poznać szczegóły podczas spotkań organizacyjnych w siedzibie Wspólnoty (ul. Wspólna 61 lok. 103). Najbliższe odbędą się w środę, 7 grudnia o godz. 19 oraz w sobotę 10 grudnia o godz. 16. Chęć pomocy można zadeklarować wypełniając formularz na stronie www.santegidio.pl/swieta-z-ubogimi. Ewentualne pytania należy kierować na adres e-mail santegidio.waw@gmail.com. Inicjatywę można wesprzeć również wpłacając środki na konto Fundacji Sant’Egidio Polska (nr konta 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197 z tytułem UBODZY) lub poprzez zbiórkę https://pomagam.pl/swieta-2022.

Pomoc wolontariuszy przyda się również w Poznaniu, gdzie Wspólnota Sant’Egidio także wraca do świętowania z ubogimi przy stole. W tym roku planuje zaprosić ok. 150 gości i spędzić we wspólnym gronie pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. 25 grudnia po mszy świętej w dolnym kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ratajach organizuje w sali obok świąteczny obiad. Można pomóc w przygotowaniu prezentów lub ich zakupie, w dekorowaniu sali, pracach logistycznych i porządkowych; dołączyć do chóru/zespołu muzycznego czy upiec ciasta. Na organizację obiadu zbierane są też środki finansowe poprzez https://zrzutka.pl/z/obiad2022 lub wpłaty na konto poznańskiej wspólnoty: (BNP Paribas 52 1750 0012 0000 0000 4159 4028). Wspólnota pragnie również obdarować świątecznymi prezentami seniorów z zaprzyjaźnionego DPS oraz dzieci romskie, które uczestniczą w prowadzonej przez Sant’Egidio Szkole Pokoju. Chętni do pomocy proszeni są o kontakt przez profil na Facebooku lub e-mail (kontakt@santegidio.poznan.pl).

Ponad 250 osób pragnie do wspólnego świętowania zaprosić również Wspólnota Sant’Egidio w Chojnie. W planach są obiad i świąteczne paczki dla ubogich, kolędowanie i upominki dla mieszkańców DPS-u w Trzcińsku-Zdroju, a także wigilia z przyjaciółmi z Ukrainy.

Bożonarodzeniowe obiady są owocem całorocznej regularnej działalności Wspólnoty Sant’Egidio, skupiającej się na towarzyszeniu osobom ubogim, bezdomnym, starszym, samotnym i uchodźcom. To z tego wspólnego przeżywania trudów i radości codzienności zrodziła się potrzeba wspólnego świętowania.

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu narodziła się w Rzymie w 1982 roku i obecna jest we wspólnotach Sant’Egidio na całym świecie. W minionym roku ze Wspólnotą świętowało ponad 250 tys. osób w 70 krajach.
***
Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata.

Więcej informacji na:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 marca

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Józefa 10-18 marca
Modlitwy do św. Alojzego Orione

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter