21 lipca
sobota
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Węgierski biskup chce odejścia od obowiązkowego celibatu

Ocena: 0
153

Duże zainteresowanie wywołał na Węgrzech wywiad, jakiego udzielił miejscowym mediom biskup diecezji Vác – Miklós Beer. W obliczu coraz silniej odczuwanego braku księży hierarcha opowiedział się za odejściem od obowiązkowego celibatu.

fot. pixabay.com

Jego zdaniem, kapłanami katolickimi mogliby zostać także sprawdzeni mężczyźni żonaci (viri probati) po odbyciu odpowiedniej gruntownej nauki. „Myślę, że już nadszedł ku temu czas”, powiedział biskup w rozmowie z portalem internetowym szemlelek.blog.hu.

74-letni obecnie hierarcha zapowiedział, że tę swoją wizję warunków dopuszczenia do kapłaństwa mężczyzn żonatych przedstawi papieżowi. Biskup zaznaczył, że w swojej diecezji nie może obsadzić ok. 10 funkcji proboszczów. – Dłużej nie da się tak działać, nie możemy ciągle oczekiwać pomocy księży z zagranicy, z Polski czy Indii – uważa biskup. Jego zdaniem, należy poszukiwać ludzi, którym będzie można powierzyć kierowanie parafią, a wśród nich mężczyzn, „prowadzących w głębokiej wierze piękne życie rodzinne”.

Z dużym zaniepokojeniem patrzy bp Beer na „duchowe kierownictwo” wspólnot kościelnych w przyszłości. Jego zdaniem nie wystarczy tylko dać im do dyspozycji miejsca w seminariach duchownych, bo jest to „oszukiwanie samego siebie”. Rozmówca portalu przyznał, że sam zna żonatych mężczyzn, którzy po odpowiednim przygotowaniu mogliby objąć kierowanie parafią jako proboszczowie. – Z takimi, właściwymi na ten urząd, żonatymi mężczyznami podjąłbym rozmowę i zaprosiłbym, aby odkryli w sobie powołanie do takiej roli – dodał bp Beer.

Jednocześnie wypowiedział się stanowczo przeciw propozycji, aby niejako „zastępczo” niektóre funkcje księży przejmowali w parafii stali diakoni. Stały diakonat ma „inną misję” i nie powinien być traktowany jako pośredni szczebel do kapłaństwa, podkreślił biskup, przestrzegając: „Nie mieszajmy go z kapłaństwem”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

SALON DZIENNIKARSKI