19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wdzięczni Opatrzności

Ocena: 0
3236

Od dziesięciu już lat Centrum Opatrzności Bożej przypomina: warto mówić „dziękuję”. I zbiera świadectwa tych, którzy są wdzięczni.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Nagrania krótkie i dłuższe, w większości wzruszające, pokazują, że Polacy potrafią być wdzięczni. Dziennikarka telewizyjna Agata Konarska dziękuje za najbliższych, zdrowie, ciekawe życie i pracę, a Teresa Pietruczuk – za to, że wreszcie ma kaplicę w swojej wsi, gdzie może modlić się za swoich księży i za 57 lat pożycia z mężem. Aktor Antoni Pawlicki dziękuje za świat stworzony przez Boga, za rodziców i to, jak go ukształtowali, Melania Szumiło – że zdrowie pozwoliło jeszcze raz przyjechać do Świątyni Opatrzności Bożej, a Tadeusz Kułakowski – że dobry Bóg łaskawie dał w 1946 r. powrócić z zesłania na Syberię do ukochanej Polski jemu, mamie i siostrze.

Ludzie znani i nieznani, młodzi i starzy, z Polski i nie tylko – wszyscy oni już zdecydowali się przy okazji kolejnych, odbywających się tradycyjnie w pierwsze niedziele czerwca przed Świątynią Opatrzności Bożej, edycji Święta Dziękczynienia dać świadectwo, że mają komu i za co dziękować. A 3 czerwca kolejne Święto Dziękczynienia i kolejna okazja.

– Polacy mają za co dziękować i nie kryją tego. Napotykamy jednak na pewien opór wynikający z ich podejścia do mediów. Nie lubią być zaskakiwani, nie czują się komfortowo przed kamerą. Jednak staramy się wykorzystać każdą okazję, by zbiór notacji powiększać – tłumaczy Marek Drabik, pełnomocnik Zarządu COB.

– Z notacji wynika, że najczęściej dziękujemy za zdrowie, wyleczenie z choroby, za rodzinę czy długoletnie pożycie małżeńskie. Ale są też podziękowania za to, że kogoś rodzice wychowali w wierze katolickiej, za wolną Polskę czy z to, że po wielu latach Świątynia Opatrzności Bożej, jako wotum wdzięczności narodu wobec Boga, powstała – dodaje Marek Drabik.

Okazją do wielu nagrań były Światowe Dni Młodzieży, kiedy do Świątyni Opatrzności Bożej przybywały grupy młodzieży z całego świata. Dlatego w zbiorach nie brakuje nagrań w wielu językach. Te i wszystkie inne znaleźć można na YouTube’ie, wyszukując „Centrum Opatrzności Bożej, notacje”. Centrum systematycznie je przegląda, by „nadać im jedną formę i uporządkować m.in. co do autorstwa oraz tematyki”, i umieszcza na portalu Dziekuje.pl.

Największym świadectwem są sami darczyńcy Świątyni Opatrzności Bożej, których liczba dochodzi dziś do 100 tys. i którzy tworzą nawet sformalizowaną wspólnotę Providentia Dei. Wspomagali oni systematycznie budowę Świątyni, a obecnie jej wykończenie i wyposażenie, właśnie jako wyraz dziękczynienia Bogu. Każda z tych osób, czy całych rodzin, to kolejna historia działania Boga w życiu człowieka. – Są to najczęściej osoby w wieku powyżej 50 lat. Mają swój bagaż doświadczeń. Szkoda, że przed kamerą czują się nieswojo – konstatuje Marek Drabik. Na szczęście darczyńcy dają się namówić na pisanie listów, w których opisują swoje życie i to, za co chcą podziękować. Ile takich listów już do COB przyszło, nikt nie liczy. Na szczęście przed rokiem Centrum rozpoczęło wydawanie drukiem cyklu „Zaufali Opatrzności”, w których zawarte są wybrane i zredagowane świadectwa życia darczyńców. Do tej pory wyszły dwa tomy, po 21 świadectw w każdym, a szykowane są kolejne. Od dawna w samej Świątyni znajdziemy też multimedialną Tablicę Pamięci Wspólnoty Darczyńców z ich biogramami i informacją, co chcieli podziękować Bożej Opatrzności lub kogo Jej powierzyć.

Najnowszą, liczącą dopiero dwa miesiące inicjatywą COB, jest Księga Świadectw. Zapisywane w niej będą m.in. świadectwa wydarzeń trudnych do wyjaśnienia, kiedy ktoś stwierdza wyraźną ingerencję Bożą. – Takich przypadków nie brakuje – podkreśla Marek Drabik. – Z niemal ostatniej chwili mamy świadectwo rapera Michała „Paxa” Bukowskiego, który, przygotowując się do Festiwalu „MocDobra”, będącego częścią tegorocznych obchodów Święta Dziękczynienia, uległ wypadkowi. „Pax”, idąc ulicą, chciał pomóc grupie ludzi w niesieniu przez nich trzystukilowej kraty. Na nieszczęście ludzie ci kratę upuścili, a ta przygniotła „Paxowi” ręce. Jadąc do szpitala, modlił się żarliwie, a kiedy wykonano badania, okazało się, że żadna kość nie jest pęknięta. Będziemy się starać, żeby tę i podobne historie zapisać w Księdze.

Trzeciego czerwca, przy okazji jedenastej już edycji Święta Dziękczynienia na Polach Wilanowskich w Warszawie pod hasłem „Dziękujemy za niepodległość” każdy będzie miał okazję do wzbogacenia nagranych lub spisanych zbiorów swoim „dziękuję” Bożej Opatrzności. Kamera i Księga czekają.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter