4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: Praska promocja lektorska i akolicka

Ocena: 0
579

W sobotę 17 lutego bp Marek Solarczyk – biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej dokonał aktu promocji 8 alumnów III roku do posługi lektora oraz 11 alumnów do posługi akolity. Uroczystość miła miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej na warszawskim Tarchominie.

fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

Alumni weszli procesyjnie do kaplicy przy śpiewie pieśni „Tunc invocabis et dominus exaudiet” (pol: Wtedy zawołasz, a Pan usłyszy…).

Witając dostojnego gościa ks. rektor Krzysztof Warchałowski nawiązał do tradycji zgodnie z którą przyjęcie posługi i akolita tu odbywa się w pierwszą sobotę po Popielcu. – Lektorat to posługa Bożemu Słowu, a akolitat to posługa Eucharystii. Tradycją stało się także, że w naszym seminarium udziela jej bp Marek Solarczyk. Cieszymy się, bo ksiądz biskup był wychowawcą w naszym Seminarium, a obecnie jest cały czas profesorem historii Kościoła – dodał ks. rektor.

Seminarzyści do dzisiejszych uroczystości przygotowywali się na rekolekcjach głoszonych przez orionistę ks. Sylwestera Sowizdrzała (FDP)  sekretarza i prokuratora generalnym (Zgromadzenia Orionistów Kurii Rzymskiej).

W koncelebrze wzięli udział księża profesorowie seminaryjni, ojcowie duchowni, a także księża z parafii pochodzenie promowanych alumnów. Wśród rodzin alumnów nie zabrakło rodziców, rodzeństwa, krewnych i przyjaciół.

W słowie wstępnym bp Solarczyk nawiązał do faktu, że w czasie sprawowanej teraz Eucharystii lub tuż po niej będzie przejeżdżał w pobliżu Seminarium z Otwocka do Nowego Dworu samochód-kaplica z kopią peregrynującego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. – W osobie Matki Bożej drodzy synowie otrzymujecie najpiękniejsze potwierdzenie, co znaczą wasze posługi. Niesienie Bożego Słowa i chronienie Bożego Życia – podkreślił kaznodzieja.

W homilii bp Solarczyk nawiązał do liturgii do 58 rozdz. Izajasza z wigilii obecnego wydarzenia komentarz samego Boga na temat tych posług, a jednocześnie prawda o tym, jak ważne jest aby dostrzec obecność Syna Bożego – Oblubieńca tego, który wnosi moc Boga w życie świata, w życie człowieka, a wtedy kiedy On mówi pójdź za mną nie zwlekać, nie komentować, nie wchodzić w dyskusje, ale z całą ufnością pójść –podkreślił biskup.

Po homilii biskup Marek Solarczyk pobłogosławił otrzymujących promocję, a następnie przyjął od nich przysięgę.

Na zakończenie Eucharystii nowo-posługujący podziękowali biskupowi, ks. rektorowi, seminaryjnym profesorom i rodzicom.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter