15 sierpnia
sobota
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W drodze do kapłaństwa

Ocena: 0
2025

– Niech Pan zwlecze z ciebie starego człowieka z jego uczynkami i przyoblecze cię w nowego człowieka, stworzonego według wzoru Boga – modlono się w minioną sobotę w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie za sześciu alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej, którzy przyjęli uroczyście sutannę.

fot. Radek Molenda

Obrzędowi obłóczyn przewodniczył rektor ks. prof. Krzysztof Warchałowski, który koncelebrował też Mszę Świętą z wykładowcami i opiekunami seminaryjnymi. W homilii przypomniał, że sutanna jest symbolem przynależności do Jezusa Chrystusa. Alumni przyjmują ten strój jako jeszcze nie duchowni, i powinien on być dla nich bodźcem do godnego przygotowania się do przyszłych święceń.

– Istotą kapłańskiego powołania jest troska o zbawienie bliźniego. Musicie być świadomi, że będziecie realizować to powołanie w czasach, kiedy ludzie oczekują kapłana światłego, wykształconego, a jednocześnie świadomego łaski, jaka płynie z kapłaństwa dla wiernych. Dlatego kapłan jest człowiekiem modlitwy oraz tożsamości życia i służby – tłumaczył ks. Warchałowski. Zapewnił przyszłych księży, że trudności, jakie będą napotykali w życiu kapłańskim, jedynie uwiarygadniają ich powołanie. Zebranych w kościele, w tym rodziny i przyjaciół obłóczanych, prosił o modlitwę w ich intencji.

Szaty kapłańskie przyjęli: Patryk Filipiak z par. św. Jana Kantego w Legionowie, Marcin Jaromij z par. Przemienia Pańskiego w Wieliszewie, Kamil Łyskowicz z par. Świętej Trójcy w Kobyłce, Maciej Skoczek z par. św. Jakuba Apostoła na Tarchominie, Seweryn Suraj z franciszkańskiej par. Matki Bożej Anielskiej na Mokotowie (archidiecezja warszawska) oraz Filip Zgódka z par. MB Częstochowskiej w Zielonce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Sobota, XIX Tydzień zwykły
+ Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Stoi Królowa po Twojej prawicy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 11,19; 12,1.3-6.10; Ps 45, 7 i 10-12. 14-15;1 Kor 15,20-26; Łk 1,39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter