W Kurytybie w Brazylii w dniach 3-7 lipca odbył się Kongres Młodzieży Polonijnej Ameryki Południowej. Uczestniczyli w nim młodzi Polonusi z Brazylii, Argentyny, Chile i Peru, a zostało ono zorganizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.
Inicjatywa tej organizacji, prowadzącej działalność na rzecz Polonii, była odpowiedzią na zapewnienia wyrażone przez marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, że wyższa izba parlamentu polskiego wraz z rządem więcej uwagi od 2019 r. będzie poświęcać Polonii w Ameryce Południowej.
Kongres odbywał się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Wydarzenie zrealizowane zostało także przy wsparciu Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W otwarciu Kongresu uczestniczyli przedstawiciele tegoż Departamentu, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski, polscy dyplomaci z ambasady i konsulatu generalnego, prezesi organizacji polonijnych z kilku krajów. Partnerami ze strony Polonii brazylijskiej była organizacja „Braspolu” powstała 30 lat temu, a także Polska Misja Katolicka w tym kraju. Uczestniczących w Kongresie zaszczycił swoja obecnością wicegubernator stanu Parany Darci Piana. Polityk ten zaznaczył, że ma głębokie związki z Polonią nawet w domu, gdyż jego żona ma polskie pochodzenie. Odczytano przesłanie Adama Kwiatkowskiego sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, a także Stanisława Karczewskiego marszałka Senatu RP.
Przez kilka dni radosna młodzież polonijna uczestniczyła w bogatym programie kongresowym. Podczas spotkań plenarnych, młodzi Polonusi mogli dużo dowiedzieć się od organizatorów przybyłych z Polski, jakie programy państwo oferuje dla nich w celu zbliżenia do Ojczyzny ich przodków. Również delegaci młodzieży przybliżali uczestnikom realia swojej polonijnej działalności i zatroskania o pielęgnowanie tradycji, zwyczajów, jakie odziedziczyli od swoich rodziców czy wspólnot polonijnych, w których aktywnie uczestniczą. Młodzi mieli także możliwość uczestniczenia w warsztatach, podczas których ubogacali swoją wiedzę dotyczącą polskiej kultury.
Dla organizatorów Kongresu Młodzieży Polonijnej w Kurytybie była miłym zaskoczeniem liczba ponad 150 młodych uczestników, reprezentujących już kolejne generacje naszych polskich osadników, w większości przybyłych z różnych odległych regionów południowej Brazylii.
Religijność młodzieży przewiała się w różnych wątkach tego Kongresu. W piątkowe popołudnie młodzież poznała park polski św. Jana Pawła II, gdzie wśród zachowanych drzew podzwrotnikowych – po pierwszej wizycie apostolskiej polskiego Papieża w lipcu 1980 r. – ustawiono siedem domów zbudowanych przez pierwszych osadników w regionie Kurytyby. Jeden z tych domów był ustawiony na stadionie Couto Pereira, na którym Ojciec św. spotkał się z Polonią brazylijską i w nim był witany chlebem i solą. Aktualnie dom ten jest kaplicą, w której centralne miejsce zajmuje obraz Pani Jasnogórskiej, a także ołtarz św. Jana Pawła II.
Towarzysząc młodym Polonusom przez te dni kongresowe, utwierdziłem się w przekonaniu, że pomimo upływu czasu, przemian społecznych jakie zachodzą w Ameryce Południowej, a szczególnie w Brazylii, polska tożsamość narodowa, wartości w większości oparte na wierze i religijności katolickiej zachowują się i są pieczołowicie przekazywane i strzeżone z pokolenia na pokolenie.