26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rocznica Franciszka

Ocena: 0
426

Episkopat Polski, przedstawiciele polskich władz państwowych, placówek dyplomatycznych innych krajów i setki warszawiaków modlili się 13 marca w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża w intencji papieża Franciszka w czwartą rocznicę jego wyboru. Mszy Świętej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

fot. Wojciech Łączyński

Ku zaskoczeniu zgromadzonych abp Pennacchio prawie całą liturgię sprawował w języku polskim. Na wstępie podziękował zgromadzonym za przybycie na wspólną modlitwę w intencji papieża. Biskupów było w tym roku o wiele więcej niż w poprzednich latach. – Nie ustawajmy w modlitwie w intencji papieża, o którą on sam ciągle prosi – wezwał abp Pennacchio. Nawiązał bezpośrednio do słów Franciszka wypowiedzianych podczas jego pobytu w Polsce: „Módlcie się za mnie. Naprawdę módlcie się za mnie”.

Zgodnie z tradycją okolicznościowe kazanie wygłosił metropolita, który w mijającym roku objął swój urząd. Tym razem był to abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Przypomniał, że Kościół nie jest zwykłym zgromadzeniem ludzi. Jego głową jest Chrystus, który prowadzi Kościół mocą swojego Ducha. Ta prawda określa naturę Kościoła i staje się przedmiotem naszej wiary. Do samej natury Kościoła należy pochodząca od Boga i prowadzona mocą Ducha Świętego pasterska posługa Piotra i jego następców. – Ta właśnie posługa Piotrowa jest pierwszym przejawem obecności i działania Ducha Świętego w Kościele – stwierdził abp Górzyński. W tym kontekście przestrzegł przed dwoma niebezpieczeństwami, które są przejawem zamknięcia się na Ducha Świętego. Pierwszym jest negowanie prawdy objawionej. Taka postawa zagraża także wiernym, wśród których pojawia się „pragnienie autonomicznego określania prawd wiary i autorskiego wytyczania dróg zbawienia”. Drugim przejawem zamknięcia się na Ducha Świętego jest lęk przed światem, co objawia się tendencją do poruszania się w sprawdzonych schematach i irytacją na zmiany. Na koniec abp Górzyński wyraził życzenie aby Franciszek, prowadzony światłem i mocą Ducha Świętego, zawsze znajdował w Kościele i w świecie zrozumienie i posłuszeństwo.

Po zakończonej liturgii jej uczestnicy i zaproszeni goście spotkali się tradycyjnie w nuncjaturze apostolskiej. Prócz episkopatu, dyplomatów, przedstawicieli rządu, mediów i duchowieństwa gościem specjalnym spotkania po raz pierwszy był prezydent Andrzej Duda z małżonką.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 26 lutego par. św. Ojca Pio (ul. Fieldorfa 1, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter