– Usystematyzowanie relacji pomiędzy naukami medycznymi i biotechnologicznymi, tworzenie nowych kierunków studiów w tych obszarach oraz rozwój badań, to główne cele Collegium Medicum KUL – podkreśla rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski. Rektor wydał we wtorek zarządzanie, zgodnie z którym Collegium Medicum będzie funkcjonowało w strukturze KUL od 1 września tego roku.
– Decyzja o utworzeniu jednostki wynika ze strategii rozwoju KUL, jako uniwersytetu również o profilu medycznym. Obecnie jesteśmy w zaawansowanym etapie tworzenia oddziałów klinicznych, przy zaangażowaniu jednostek podległych Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubelskiego. Trwają prace przy budowie prosektorium, posiadamy już Centrum Symulacji Medycznych. Porektorem uniwersytetu został kardiochirurg i transplantolog prof. Michał Zembala, który formalnie zacznie pełnić obowiązki od 1 września, a do tej pory był moim pełnomocnikiem. Powołam także prorektora ds. Collegium Medicum – poinformował ks. prof. Kalinowski.
Dodał, że KUL już od kilku lat prowadzi studia w zakresie pielęgniarstwa i położnictwa oraz biotechnologii, a od października ubiegłego roku funkcjonuje kierunek lekarski w ramach Wydziału Medycznego, który teraz wejdzie w skład Collegium Medicum. "Collegium Medicum KUL tworzą jednostki organizacyjne realizujące zadania polegające na kształceniu studentów, doskonaleniu kadry naukowej i dydaktycznej, prowadzeniu badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, nauk ścisłych i nauk przyrodniczych, uczestniczące w sprawowaniu opieki zdrowotnej w powiązaniu z wykonywaniem zadań dydaktycznych oraz badawczych (...)" – czytamy w Zarządzeniu Rektora KUL.
Co za tym idzie, w skład Collegium Medicum, obok Wydziału Medycznego, wejdą: Instytut Nauk Medycznych, Instytut Nauk Biologicznych, Instytut Nauk o Zdrowiu oraz Centrum Badań Eksperymentalnych.
– Analizujemy możliwości tworzenia kolejnych kierunków studiów medycznych. Posiadamy wysokiej jakości laboratoria, które będziemy nadal rozwijali. Celem jest także zwiększenie zakresu i obszarów badań medycznych. W naszej metodologii kształcenia jesteśmy ukierunkowani na holistyczne podejście do pacjenta i procesu leczenia. Dziś oczywistym jest fakt, że przyszli lekarze i pracownicy medyczni muszą posiadać także umiejętności związane z psychologią komunikacji z chorymi. W leczeniu bardzo ważny jest również stan psychiki pacjenta i udzielane mu wsparcie psychologiczne oraz duchowe – zaznaczył rektor KUL.
Ks. prof. Kalinowski podkreślił, że uniwersytet nawiązał już współpracę z zagranicznymi partnerami, w tym Polikliniką Gemelli w Rzymie, a w planach są kolejne partnerstwa. – Nasze działania to również odpowiedź na potrzeby województwa lubelskiego i sąsiednich regionów, wynikające z zapotrzebowania na dostęp do leczenia i wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego. Zauważalna jest zbyt mała liczba lekarzy, pielęgniarek i położnych. Istnieje zapotrzebowanie na aktywność w obszarze profilaktyki, w tym badania przesiewowe – powiedział rektor KUL.
Wskazał także, że pracownicy i studenci obecnego Wydziału Medycznego KUL, staną się automatycznie pracownikami i studentami Collegium Medicum KUL. Podobnie kandydaci uczestniczący w bieżącej rekrutacji na Wydział Medyczny.