27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Qulturalne Bierzmowanie

Ocena: 4.2
913

 

Kacper Kożuchowski, ósmoklasista, uczestniczył w Qulturalnym Bierzmowaniu zorganizowanym w Domu Kultury w Wołominie przez dekanat wołomiński diecezji warszawsko-praskiej. – Bardzo podobał mi się koncert i świadectwa. Zespół tak nas porwał, że wszyscy na sali ruszyli z miejsc siedzących pod scenę. Zapadło mi w pamięć, jak ministranci opowiadali o swojej grupie. Chciałbym do nich dołączyć – mówi Kacper.

Ks. Łukasz Król, wikariusz z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie, pozytywnie ocenia Qulturalne Bierzmowanie, które odbyło się w miejscowym dekanacie. – To dobra inicjatywa. Dzisiaj trzeba szukać sposobów na ewangelizację. Duszpasterstwo masowe już się skończyło, trzeba indywidualnie docierać do człowieka. Podejść do każdej z osób po koncercie – ocenia. – Muzyka na żywo to nie to samo co w smartfonie. Uczestnicząc w takim koncercie, młodzi ludzie nie są tylko biernymi widzami, mogą śpiewać czy tańczyć – dodaje duszpasterz.

W Qulturalnym Bierzmowaniu w Wołominie w listopadzie uczestniczyło 90 proc. młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Kilkanaście osób z tej grupy przez większą część Adwentu uczestniczyło w roratach.

– Organizatorzy w subtelny, wyważony sposób, z wielkim szacunkiem do młodzieży, przekazali kerygmat. Młodzi ludzie usłyszeli świadectwa o istnieniu Boga i o tym, jak Bóg ich kocha – ocenia Katarzyna Szatkowska, przygotowująca młodzież do sakramentu bierzmowania w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie.

 


KOŚCIÓŁ DLA MŁODYCH

W archidiecezji poznańskiej akcję Qulturalne Bierzmowanie prowadzi zespół Soudarion. – Założyłem ten zespół do celów ewangelizacyjnych w pierwszej parafii, gdzie posługiwałem – mówi ks. Marcin Lewandowski, perkusista zespołu Soudarion, opiekun duchowy projektu Qulturalne Bierzmowanie. – Czułem, że muzyka jest doskonałym narzędziem „mówienia” do młodzieży – przyznaje. Coraz pilniej potrzeba szukać nowych form docierania do młodzieży, które by nie były jednorazowym eventem – ocenia ks. Lewandowski. – Qulturalne Bierzmowanie poprzez koncert, świadectwa, prezentację grup działających na terenie dekanatu pokazuje, że dla ludzi młodych Kościół jest „czymś”, że są w nim dla nich miejsca. Jak się okazuje, młodzież jest tym zainteresowana. Co istotne, po uczestnictwie w tym wydarzeniu lepiej przebiega praca katechetyczna. Uczniowie zaczynają inaczej patrzeć na księdza czy świeckiego katechetę – wskazuje kolejne pozytywy ks. Lewandowski.

W dekanacie zduńskowolskim w diecezji włocławskiej Qulturalne Bierzmowanie odbyło się w Wielkim Poście w minionym roku. – Kiedy organizatorzy zgłosili się z propozycją, początkowo nastawiony byłem sceptycznie, bo nie znałem tej inicjatywy – mówi ks. Jakub Nowakowski, duszpasterz młodzieży w miejscowym dekanacie. – Zazwyczaj mieliśmy same koncerty ewangelizacyjne, to spotkanie okazało się niepowtarzalne. Młodzież angażowała się w dialog. Przyszły osoby nie tylko z grupy przygotowującej się do bierzmowania, ale także młodsze i starsze od nich. Wspólnoty w dekanacie przy tej okazji zaczerpnęły nowe pomysły dla siebie. Chcielibyśmy powtórzyć takie wydarzenie – mówi ks. Jakub Nowakowski.

Jak podkreślają organizatorzy, by projekt mógł rozszerzać się na kolejne dekanaty, potrzeba otwartości ze strony ordynariuszy diecezji, księży dziekanów, duszpasterzy młodzieży. – Zanim organizatorzy zwrócili się z propozycją, miałem taki pomysł pół roku wcześniej – mówi ks. Witold Gajda, dziekan dekanatu wołomińskiego. – Spotkanie było udane, młodzież dobrze czuła się w tej atmosferze. Przez takie spotkania budujemy też zaufanie do Kościoła. Liczymy na to, że młodzi włączą się do wspólnot działających w parafii albo zaangażują się w Klub Młodzieżowy prowadzony w piątki, gdzie mogą przyjść i chociażby pograć w gry planszowe – mówi ks. Gajda. Na barkach dekanatu spoczywa wynajęcie sali na miejsce spotkania.

Organizatorzy Qulturalnego Bierzmowania już myślą o nowych rozwiązaniach w rozwijaniu projektu. – Staramy się o promocję w mediach, otrzymanie błogosławieństwa od kolejnych ordynariuszy. Planujemy powołanie fundacji, która będzie wspierać organizację spotkań. Nie chcemy sami zostawać w tym dziele. Inicjatywa wymaga szerokiego wsparcia – mówi Emil Niedziński.

Od wsparcia i otwartości ludzi Kościoła na Qulturalne Bierzmowanie w dużej mierze zależy powodzenie tego przedsięwzięcia ewangelizacyjnego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter