28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Qulturalne Bierzmowanie

Ocena: 4.2
893

Chcą zatrzymać młodzież w Kościele. Przedsięwzięcie wymyślone przez chrześcijańskich muzyków ma duże szanse odegrać taką rolę.

fot. ks. Łukasz Król

Tempo odchodzenia młodzieży z Kościoła obrazuje już nie równia pochyła, ale uskok pod kątem 90 stopni. Nie bez powodu sakrament bierzmowania przez samą młodzież określany jest sakramentem pożegnania z Kościołem – z błogosławieństwem biskupa.

Wśród chrześcijańskich muzyków zrodził się pomysł, który może odwrócić ten trend. Jest to formuła spotkań ewangelizacyjnych artystów z młodzieżą, która ma uzupełnić roczny cykl katechez przygotowujących młodzież do sakramentu bierzmowania. Składają się na nią koncerty muzyki chrześcijańskiej ze świadectwami i głoszeniem kerygmatu, organizowane w domach kultury, we współpracy z parafialnymi wspólnotami formacyjnymi. W czasie spotkania odbywa się prezentacja wspólnot młodzieżowych z dekanatu. Na zakończenie jest „get together” – a w tej części poczęstunek, podczas którego młodzi mogą porozmawiać ze sobą, zapisać się do wspólnot, kupić płytę czy wykonać pamiątkowe zdjęcia. Wyrosła przed trzema laty inicjatywa otrzymała nazwę Qulturalne Bierzmowanie.

– Od lat koncertujemy w różnych zespołach. Mamy też doświadczenia bycia w różnych wspólnotach – ja w Domowym Kościele, koledzy w Neokatechumenacie, w Skautach Europy – mówi Emil Niedziński, inicjator i koordynator projektu, mąż i ojciec, z zawodu lekarz.

Ogólna formuła spotkań odbywających się w dekanatach jest taka sama, dodatkowymi elementami mogą być inscenizacje teatralne, wywiady czy prezentacje multimedialne. Spotkanie poza świątynią jest okazją do potwierdzenia, że życie i wiara to nie są dwa odrębne światy – argumentują inicjatorzy.

W zależności od diecezji w koncercie biorą udział konkretne zespoły muzyczne, m.in. Magda Anioł, Rock and Fire, Regau, dlaTego, Porozumienie, BeU, Fragua, Zespół w Składzie, Fausystem, Marta Madejska, Sąsiedzi Plus, 40+30/70, Jedno, Soudarion, Semeion, Mocni w Wierze. Organizatorzy współpracują głównie ze wspólnotami: Ruch Światło-Życie, Skauci Europy, KSM czy Postcresima – formą duszpasterstwa dla młodzieży po bierzmowaniu.

– Dotychczas otrzymaliśmy błogosławieństwo od pięciu biskupów – prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, bp. Romualda Kamińskiego z diecezji warszawsko-praskiej, bp. Krzysztofa Wętkowskiego z diecezji włocławskiej, abp. Andrzeja Dzięgi z diecezji szczecińsko-kamieńskiej – wylicza Emil Niedziński. Organizatorzy będą zwracać się do biskupów kolejnych diecezji o błogosławieństwo. Ich marzeniem jest, by Qulturalne Bierzmowanie mogło odbyć się w każdym z 1057 dekanatów w Polsce. W archidiecezji warszawskiej organizowane już było w 25 proc. dekanatów.

 


MUZYKA I ŚWIADECTWO

– Qulturalne Bierzmowanie to nie jest zwyczajny koncercik – mówi Karol Nowacki, muzyk grający na instrumentach klawiszowych w Rock and Fire. Zespół zajmuje się prowadzeniem Qulturalnego Bierzmowania w diecezjach włocławskiej, kaliskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. – Przed każdym wydarzeniem spotykamy się z członkami grup formacyjnych, które aktywizujemy. Podkreślamy, jak są ważne, zachęcamy, by prezentowały się w czasie koncertu i zapraszały młodzież na spotkania w parafiach – mówi Karol Nowacki. – Dziś trzeba mieć pomysł na kontakt z młodzieżą, mówić do niej zrozumiałym językiem, nie ex cathedra – podkreśla muzyk. Formuła Qulturalnego Bierzmowania wzbogaca się o coraz bardziej nowoczesne, dostosowane do percepcji młodzieży pomysły. Zespół dlaTego drukował kody QR, uczestnicy mogli wygrać np. T-shirty.

– Wyjść do młodzieży i śpiewać dla niej – to nie jest dziś proste. Mamy przed sobą uczniów VII, VIII klasy. Jako panowie po czterdziestce musimy wykonać dużą woltę ponadpokoleniową. Nie gramy muzyki uwielbieniowej. Piosenki, które piszemy, są aktualne, mówią o życiu. Gramy muzykę taneczną rockandrollową z elementami reagge, nasze utwory to na przykład „No comments”, „Ogień”, a ostatni nosi tytuł „Ojciec” – mówi Karol Nowacki.

W diecezji warszawsko-praskiej na spotkaniach koncertuje zespół muzyczny dlaTego. W przebieg spotkania angażują się animatorzy z Ruchu Światło-Życie. – W Qulturalne Bierzmowanie zaangażowałem się przed rokiem, wcześniej w „Przystanek Jezus” – mówi Jakub Orlikowski, animator Ruchu Światło-Życie, student Politechniki Warszawskiej. – Przed samym koncertem organizuję szkolenie dla członków różnych wspólnot formacyjnych z dekanatu, na którego terenie odbywa się Qulturalne Bierzmowanie. Te osoby nawiązują relacje z młodzieżą. Podczas prezentacji swojej wspólnoty w czasie koncertu opowiadają, czym się zajmują, jak spędzają wolny czas, jak wyglądają ich spotkania w parafiach, i zapraszają do przyjścia na nie – mówi Jakub Orlikowski. Po koncercie jest krótki poczęstunek, w tym czasie podchodzą do młodzieży i nawiązują rozmowy. – W czasie Qulturalnego Bierzmowania głosimy kerygmat, a zaczynamy od luźnej rozmowy, pytamy: „Jak ci się podobał koncert?”. Kiedy widzimy, że ktoś ubrany jest w koszulkę jakiegoś zespołu, to nawiązujemy w rozmowie do jego ulubionej muzyki. Zaczynamy od nawiązania relacji, a potem mówimy o swoim doświadczeniu Boga, o tym, jak Bóg nas kocha – opowiada Jakub Orlikowski.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter