16 sierpnia
wtorek
Rocha, Stefana, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przychodzę, by służyć

Ocena: 0
3588

Przekazanie bulli papieskiej, fot. ks. Henryk Zieliński

Biskup wskazał na trudności obecnych czasów i słabnącą kondycję człowieka, odstępującego od zasad wiary i moralności. – Musimy na nowo odkrywać orędzie Jezusa i patrzeć, w czym mamy stawać się lepsi – powiedział. Podkreślił, że świętość kapłanów jest potrzebna biskupowi, przekładając się na owocne pasterzowanie i prowadzenie ludzi do zbawienia. Zapewnił, że sam będzie starał się być pomocny, wszystkich kapłanów szanować, mieć dla nich czas. Specjalne miejsce pomocników w biskupiej posłudze – zadeklarował – mają mieć osoby konsekrowane. – Świat potrzebuje świadectwa miłości i miłosierdzia Bożego w wychowaniu chrześcijańskim i pochyleniu się nad najbardziej potrzebującymi. Pragnieniem całej wspólnoty diecezjalnej winno być zadbanie o powołania i upraszanie łaski świętości. To bowiem leży w interesie każdego z oczekujących od osób życia konsekrowanego służby i dbałości poprzez modlitwę o nasze zbawienie – podkreślił.

Szczególnym bogactwem Kościoła biskup nazwał małżeństwa i rodziny. Zapowiedział organizowanie dla nich różnych dróg i form przekazu Ewangelii, w tym poprzez duszpasterstwa, grupy formacyjne i modlitewne. Wskazał także na istotną rolę powstałych w diecezji mediów: Radia Warszawa, tygodnika „Idziemy” i TV Salve. – To potężne narzędzia w dziele ewangelizacji – zachęcał do korzystania z nich i polecania innym.

Na zakończenie głos zabrali goście. Minister Kwiatkowski odczytał list od prezydenta Dudy: „Prawobrzeżna Warszawa i okolice należą od lat do intensywnie rozwijających się i zmieniających regionów naszego kraju. Wszystko to sprawia, że praca duszpasterska w Kościele warszawsko-praskim przynosi nowe wyzwania związane z przemianami społecznymi, ekonomicznymi i kulturowymi. Ufam, że wszechstronna wiedza i bogate doświadczenie Ekscelencji będą pomocą w obejmowanej zaszczytnej godności. Blisko połowę z 36 lat posługi kapłańskiej poświęcił Biskup wszak tutejszej wspólnocie. Rozpoczynając sprawowanie urzędu doskonale zna Ekscelencja potrzeby Kościoła i jego potencjał” – napisał prezydent.

Kardynał Nycz zaznaczył, że obie warszawskie diecezje są ze sobą szczególnie związane, a dla ich łączności potrzebne są mosty duchowe i duszpasterskie. Życzył kolejnych wspólnych inicjatyw obok już istniejących: wspólnego roku propedeutycznego dla seminarzystów, współpracy w trosce o księży chorych i starszych poprzez wymianę miejsc w domach emerytów, wspólnych programach katechetycznych i wydawanych podręcznikach. – Myślę, że w najbliższych latach razem z bp. Romualdem uda nam się wybudować jeszcze kilka takich mostów potrzebnych dla duchowego służenia stolicy i obu diecezjom – powiedział.

„Życzę doświadczenia głębokiej komunii z kapłanami diecezji, aby posługa Waszej Ekscelencji była silna ich świętością, miłością, roztropnością i zaangażowaniem. Życie i posługę Ekscelencji Księdza Biskupa polecam Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, którego list odczytał bp Miziński. Abp Gądecki życzył, by nowy ordynariusz sprawował posługę ze świadomością, że niosąc na barkach odpowiedzialność za powierzony sobie lud Boży, sam jest niesiony przez Ducha Chrystusowego, który zawarł z nim szczególne przymierze w momencie sakry biskupiej.

– Patronka diecezji Matka Boża Zwycięska niech cię wspiera, zgodnie z twoim wezwaniem „Pod Twoją obronę”, miej odwagę być dla nas oddanym ojcem, troskliwym, czułym, ale i wymagającym. Staw mężnie czoło wyzwaniom, z żywą wiarą przezwyciężaj trudności pasterskie, z nadzieją spoglądaj w przyszłość należącą do Bożego Miłosierdzia, nie wahaj się w obronie prawdy – życzył w imieniu kapłanów diecezjalnych ks. Andrzej Kopczyński. I w imieniu kapłanów zapewnił o wspieraniu posługi biskupiej.

Po Mszy Świętej do nowego ordynariusza ustawiła się z życzeniami długa kolejka przedstawicieli instytucji, parafii, osób życia konsekrowanego i świeckich.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 sierpnia

Wtorek, XX tydzień zwykły – dzień powszedni albo wspomnienie św. Stefana Węgierskiego
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się
ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 23-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter