19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

32. rocznica erygowania diecezji warszawsko-praskiej

Ocena: 0
181

W Katedrze Warszawsko-Praskiej na wspólnej modlitwie zgromadzili się kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy, by dziękować Bogu za 32 lata istnienia diecezji warszawsko-praskiej. 

fot. Karolina Błażejczyk

Rocznica erygowania diecezji warszawsko-praskiej przypada 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym roku, z racji na Wielki Poniedziałek, obchody zostały przeniesione na 8 kwietnia. Mszy Świętej przewodniczył bp Romuald Kamiński, który na zakończenie Eucharystii podpisał Statuty nowych Rad. Preambułę odczytał bp Jacek Grzybowski.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej wygłosił także kazanie. Powiedział, że tworzeniu statutów towarzyszyło słowo z Konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen Gentium”:

Kiedy przygotowywaliśmy statuty rad duszpasterskich i ekonomicznych, chcieliśmy wcielić w konkretne zapisy i przekazy tę piękną ideę Kościoła, który jest Kościołem współuczestniczącym, Kościołem relacji, Kościołem współodpowiedzialności, Kościołem, który wchodzi w konkretne wspólnoty, parafie, grupy i tam trwa, owocuje, działa.

Biskup Grzybowski dodał, że trudne zadanie wcielania Słowa Bożego w konkretne działania stoi przed każdym członkiem Kościoła:

Ludzie świeccy, mówi Sobór, zrzeszeni w Ludzie Bożym i ustanowieni w jednym ciele Chrystusa, kimkolwiek są, powołani są do tego, aby jako żywe członki ze wszystkich sił swoich, jakie otrzymali z dobrodziejstwa Stworzyciela i łaski Odkupiciela, przyczyniali się do wzrastania Kościoła i Jego uświęcania. To jest właśnie owa droga wcielania Słowa Bożego w konkretne nasze doświadczenia. A zatem bądźmy wdzięczni, że początek naszej diecezji warszawsko-praskiej został ściśle złączony z uroczystością Zwiastowania Pańskiego. Za każdym razem będzie nam to przypominać, iż jesteśmy powołani do czynienia Kościoła w duchu wcielenia, przenoszenia tego, co zrodziło się w nas w miłości, pięknie, prawdzie, słuchaniu Słowa, w nasze konkretne, materialne, ludzkie doświadczenie. To jest nasze zadanie – bardzo trudne. Tak jak misja Chrystusa, który jako Słowo wcielił się, ukrył się, aby nas odkupić.

W tym dniu zostały uroczyście podpisane statuty nowo powstających rad parafialnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykływs
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 1-6. 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter