28 listopada
sobota
Leslawa, Zdzislawa, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Procesja światła w Poznaniu

Ocena: 0
618

– Niech wołanie ubogich nigdy nie spotka się z naszą obojętnością, cierpienie chorych i potrzebujących, niech nie ujdzie naszej uwagi. Niech nas poruszają samotność ludzi starszych i bezbronność dzieci. Każde ludzkie życie niech będzie przez nas kochane i otaczane czcią − modlił się abp Stanisław Gądecki na zakończenie procesji światła, która odbyła się w czwartek wieczorem w Poznaniu w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

Pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity i w asyście strażaków z zapalonymi pochodniami procesja światła wyruszyła sprzed kościoła pw. św. Małgorzaty na Śródce i przeszła przez most Biskupa Jordana do figury Niepokalanej przy kościele Najświętszej Maryi Panny „in Summo” na Ostrowie Tumskim.

W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Poznania i okolicznych miejscowości, a w szczególności członkowie różnych grup i wspólnot maryjnych, m.in. czciciele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, członkowie Żywego Różańca, Sodalicji Mariańskiej, Apostolatu Maryjnego, Pomocnicy Matki Kościoła.

W nabożeństwie uczestniczyło kilkanaście zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej m.in. z Poznania, Koźmina, Kamieńca, Jeżewa, Karolewa i Gostynia. Podczas drogi rozważano różańcowe tajemnice światła i dziękowano za jubileusz 1050-lecia chrztu Polski oraz za zakończony niedawno Rok Miłosierdzia.

Na zakończenie procesji abp Gądecki przekazał strażakom bukiet kwiatów, który podnieśli na wysięgniku wozu strażackiego i umieścili u stóp stojącej na kolumnie, kilka metrów nad ziemią figury Niepokalanej.

Następnie metropolita poznański odmówił akt oddania NMP. − Dziewico Święta i Niepokalana, do Ciebie zwracamy się z ufnością i miłością, bo Ty jesteś cała piękna Maryjo, grzechu nie ma w Tobie. Wzbudź w nas wszystkich nowe pragnienie świętości, niech w naszych słowach lśni blask prawdy, niech w naszych dziejach rozbrzmiewa pieśń miłości i niech w naszym ciele i sercu mieszkają przejrzystość i czystość − prosił abp Gądecki.

Przewodniczący KEP zauważył, że za dwa lata będziemy przeżywać 1050-lecie utworzenia pierwszej diecezji w Polsce, tutaj w Poznaniu. − W 968 roku, prawdopodobnie na początku stycznia, został podjęta decyzja o utworzeniu pierwszej diecezji na polskich terenach − przypomniał abp Gądecki.

Zapowiedział, że w jubileuszowych uroczystościach, w dniach 13-16 września 2018 r., wezmą udział przewodniczący wszystkich Episkopatów Europy.

Metropolita poznański wyraził radość z mianowania abp. Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim przez papieża Franciszka. − Po czterech latach działalności w diecezji łódzkiej abp Marek Jędraszewski, stąd się wywodzący, profesor tutejszego uniwersytetu i naszego Wydziału Teologicznego, znany filozof i człowiek dbający o naukę katolicką, przejdzie do prastarej diecezji krakowskiej, która została utworzona w roku 1000 razem z Wrocławiem i Kołobrzegiem − zaznaczył abp Gądecki.

Podkreślił, że nowo mianowany metropolita krakowski „stąd wyrósł, tutaj się wykształcił, tutaj wchodził w kapłaństwo Chrystusowe, z tej atmosfery czerpał dziesiątki lat i teraz obejmuje diecezję, która jest w naszej żywej pamięci”.

Poznańska procesja światła nawiązuje do nabożeństwa, które papież każdego roku 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, odprawia na placu Hiszpańskim w Rzymie. W tym miejscu, na pamiątkę ogłoszenia 8 grudnia 1854 r. dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi, papież Pius IX wzniósł Jej figurę.

W Poznaniu statua Niepokalanej stoi w miejscu, gdzie znajdowała się pierwsza na ziemiach polskich kaplica, ufundowana przez księżną Dobrawę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 listopada

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Bo Pan jest Bogiem wielkim, †
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 22,1-7;Ps 95,1-7c; Łk 21,34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter