18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: zsyłki Polaków na Sybir nie można zapomnieć

Ocena: 5
186

O tych zbiorowych ludzkich cierpieniach nie da się zapomnieć. Naszym obowiązkiem jest podtrzymać pamięć o tych, którzy zostali wywiezieni na Golgotę Wschodu – mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki w 84. rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir.

Fot. KEP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski modlił się w intencji Ojczyzny w poznańskim kościele Najświętszego Zbawiciela.

W uroczystości wzięli udział kombatanci, żołnierze, przedstawiciele władz państwowych. Po modlitwie, przed pobliskim Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru, delegacje złożyły kwiaty i znicze.

„Naszym obowiązkiem jest podtrzymać pamięć o tych, którzy do końca swego życia pozostali wierni Bogu i Ojczyźnie, chroniąc się od wynarodowienia i utraty wiary. Wielu – zadręczonych katorżniczym losem – pozostało tam, bez znaku pamięci, pogrzebawszy wcześniej swoje dzieci w bezkresach tajgi i stepów. Podziwiamy ich heroizm i chcemy pamiętać ich niezłomne trwanie w obronie najwyższych wartości, jakimi są: życie, wolność, Polska, a nade wszystko wiara w Boga” – podkreślił metropolita poznański.

Abp Gądecki przytoczył także słowa Karola I, błogosławionego cesarza Austrii i Węgier, który w 1920 r. pisał, że nie ma bardziej patriotycznego narodu od narodu polskiego, a z katolickiej perspektywy, również nie ma bardziej wierzącego narodu od narodu polskiego i żaden w ostatnim czasie tyle nie wycierpiał dla swojej wiary, co Polacy.

W lutym 1940 r. Rosjanie rozpoczęli pierwszą masową falę deportacji Polaków na Sybir.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter