24 stycznia
niedziela
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pożegnanie śp. bp Jana Niemca

Ocena: 0
306

„Biskup Jan zostawił po sobie w Ukrainie bardzo dobre świadectwo, świadectwo wiary, świadectwo pobożności, miłości i świadectwo świętości” – powiedział bp Leon Dubrawski, biskup kamieniecko-podolski podczas Mszy św. pogrzebowej bp Jana Niemca. Hierarcha został pochowany na cmentarzu w rodzinnym Dobrzechowie.

Fot. Diecezja rzeszowska, diecezja.rzeszow.pl

W środę 4 listopada w kościele parafialnym w Dobrzechowie odbyły się uroczystości pogrzebowe bp Jana Niemca, biskupa pomocniczego diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie, który zmarł w szpitalu w Łańcucie 27 października.

Mszy św. przewodniczył bp Leon Dubrawski, biskup kamieniecko-podolski. W koncelebrze uczestniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, abp Adam Szal, metropolita przemyski, bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski, bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski, bp Krzysztof Chudzio i bp Stanisław Jamrozek, biskupi pomocniczy przemyscy, bp Edward Kawa, biskup pomocniczy lwowski, bp Radosław Zmitrowicz OMI, biskup pomocniczy kamieniecko-podolski, bp Marian Buczek, biskup senior charkowsko-zaporoski i ok. 50 księży.

Na początku Eucharystii bp Jan Wątroba odczytał list od papieża Franciszka.

Dziękuję Bogu za życie i apostolską posługę tego wiernego świadka Ewangelii. Z wdzięcznością wspominam Jego zaangażowanie pasterskie na Ukrainie, jak również jego działalność akademicką jako wykładowcy historii i rektora Seminarium Duchownego w Gródku Podolskim. Godna wspomnienia jest Jego cierpliwość, pokora i męstwo w niesieniu krzyża choroby, którą był naznaczony przez długie lata

– napisał Ojciec Święty.

Homilię wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki. Duchowny, w nawiązaniu do zawołania biskupiego bp. Niemca („Ecce Agnus Dei”), mówił o jego służbie w głoszeniu Ewangelii.

Zawędrowałeś na Podole, gdzie ofiarnie służąc Bogu i ludziom kształciłeś i wychowywałeś pokolenia nowych kapłanów. Nie ma ich wszystkich tutaj, ponieważ pandemia nie pozwoliła im przybyć, ale wierzę, że tam, na Podolu, gdzie jest Twój dom, wielu ze łzami w oczach stanie na progu katedry i biorąc Twoją trumnę na ramiona wniesie ją jako kamień węgielny ich wiary i kapłańskiej posługi

– mówił hierarcha.

Arcybiskup Mokrzycki podkreślił, że bp Niemiec nie żył dla siebie, lecz dla Pana.

Tej przynależności uczył nas właśnie stamtąd (z katedry w kamieńcu Podolskim). Czynił to w szczególnym znaku błogosławionego cierpienia, które tak bardzo zagościło w Jego życiu. (…) Gdy wziął krzyż na swoje ramiona, to ku naszemu zbudowaniu mówił, że nie ma innej drogi zbawienia, niż poprzez krzyż, i cytował słowa Jezusa: Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien (Mt 10,38)

– podkreślił kaznodzieja.

W ostatniej części homilii metropolita lwowski przywołał słowa z Dzienniczka św. Faustyny: Jedna jest cena, za którą się kupuje dusze, a tą jest cierpienie złączone z cierpieniem Moim na krzyżu. Miłość czysta rozumie te słowa. Miłość cielesna nie pojmie ich nigdy”.

Te słowa były jednymi z ostatnich, jakie biskup Jan przekazał i prosił, aby umieścić je w duchowym testamencie. One w tym trudnym czasie są dla nas darem umierającego biskupa, który cierpiąc, niesie krzyż za tych, co go zgubili; który modląc się cierpieniem woła do Boga: Przebacz im, bo nie wiedzą co czynią; który cierpiąc nie płacze nad sobą, ale nad postawą niewiary i nienawiści; który wreszcie cierpieniem katechizuje, że można wytrwać do końca i mieć pewność zbawienia

– mówił arcybiskup.

Słowa pożegnania wygłosili m.in.: abp Adam Szal, bp Leon Dubrawski, ks. Sławomir Laskowski, duszpasterz drogi neokatechumenalnej archidiecezji lubelskiej, ks. Piotr Gnat, prezes Fundacji na Rzecz Wszechstronnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Troska” i Damian Ciarciński, konsul generalny RP w Winnicy na Ukrainie. Biskup Dubrawski mówił o świętości bp. Niemca.

Biskup Jan zostawił po sobie w Ukrainie bardzo dobre świadectwo, świadectwo wiary, świadectwo pobożności, miłości i świadectwo świętości. (…) Gdy patrzyłem na niego podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, nie odrywał wzroku od Pana Jezusa. Całe swoje życie, swoje cierpienia, przeżywał w świętości

– powiedział bp Leon Dubrawski.

W imieniu rodziny zebranym podziękował Marian Irzyk, przyjaciel bp. Niemca.

Po Mszy św. ciało bp Niemca złożono na cmentarzu w Dobrzechowie (w homilii abp Mokrzycki, a w przemówieniu bp Dubrawski mówił o staraniach, aby w przyszłości ciało duchownego spoczęło w katedrze w Kamieńcu Podolskim).

Bp Jan Niemiec urodził się 14 marca 1958 r. w Rzeszowie; pochodził z Kozłówka k. Strzyżowa. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. W 1980 r. współtworzył na uczelni Niezależne Zrzeszenie Studentów. W czasie studiów uczestniczył w spotkaniach Duszpasterstwa Akademickiego „Wieczernik”.

Po studiach wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. 24 czerwca 1987 r. w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, gdzie wspierał strajkujących o przywrócenie działalności NSZZ „Solidarność” pracowników Huty Stalowa Wola. W tym okresie był inwigilowany i represjonowany.

W 1989 r. rozpoczął studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (doktorat obronił w 1998 r. w Instytucie Historii PAN). W 1992 r. wyjechał na Ukrainę, gdzie został wykładowcą w Seminarium Duchownym w Gródku Podolskim, a w 2001 r. – rektorem tej placówki. 21 października 2006 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko-podolskiej – 8 grudnia r. 2006 r. w Kamieńcu Podolskim przyjął święcenia biskupie.

W 2011 r. przekazał rodzinny dom w Kozłówku Fundacji na Rzecz Wszechstronnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Troska”.

W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski; w 2015 r. – nagrodą „Świadek Historii”; w 2018 r. – Krzyżem Wolności i Solidarności; w 2019 r. – medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Zmarł 27 października 2020 r. w szpitalu w Łańcucie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 stycznia

Poniedziałek, III Tydzień zwykły
+ Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Dz 22,3-16 albo Dz 9,1-22; Ps 117,1-2; Mk 16,15-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter