20 października
piątek
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska różańcowa

Ocena: 4.96667
927

Oddał kolejny raz Polskę i świat w ręce Matki Bożej, stał się wielkim świadectwem siły Kościoła, wiary i jedności polskich katolików – Różaniec do Granic!

fot. Radek Molenda / Idziemy

Choć nie brakowało sceptyków, 7 października, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, do ogólnonarodowej modlitwy przystąpiło – jak się szacuje – ponad milion osób. Odmawianie wszystkich czterech części Różańca rozpoczęto o godz. 14 w ok. 4 tys. stref modlitwy rozsianych wzdłuż całej, liczącej ponad 3,5 tys. km długości granicy Polski: na drogach, polach i plażach wzdłuż całej linii brzegowej oraz na górskich graniach, na mostach granicznych, na Babiej Górze, Giewoncie i Rysach, na kajakach na Odrze i Bugu, na tratwach flisackich spływających Dunajcem. Ale modliliśmy się nie tylko na granicach. Na wspólny Różaniec zbieraliśmy się w katedrach i sanktuariach, w większości z 11 tys. znajdujących się na terenie Polski parafii oraz w wielu kościołach polonijnych na kilku kontynentach. Modliliśmy się w domach, w schroniskach górskich, kaplicach lotniskowych 12 polskich portów lotniczych, na kutrach rybackich daleko na morzu itd. Modliliśmy się po polsku, niemiecku, rosyjsku, słowacku, czesku, ukraińsku i w innych językach.

 

Stojąc, idąc i klęcząc

Zanim rozpoczęto odmawianie w sumie 20 dziesiątków Różańca, wszyscy, którzy udali się „do granic”, spotkali się w 320 wyznaczonych przygranicznych kościołach stacyjnych.

Najwięcej, bo ponad 7,1 tys. osób, było zarejestrowanych w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podlasia w Kodniu. Na wschodniej rubieży zapisanymi 3,5 tys. osób mógł cieszyć się także Pratulin. Na granicy południowej najwięcej, niemal 3,2 tys. zapisanych osób było w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej i 3,1 tys. osób w Cieszynie, a na granicy zachodniej – 4 tys. w Słubicach i 2,8 tys. w Kostrzynie nad Odrą. Na wybrzeżu wierni najliczniej zjawili się w kościołach przy Zatoce Gdańskiej. Na samym Półwyspie Helskim w pięciu kościołach stacyjnych zarejestrowano ok. 750 osób. A do każdego z przygranicznych kościołów przybyło o wiele więcej osób, niż się zapisało. Parafianie z warszawskich diecezji najbliżej mieli do granicy z Białorusią, stąd nad wschodnią granicy stawili się najliczniej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 42 (628), 15 października 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 października 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

- Reklama -